Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σκέψεις για εσωτερική
Καλησπέρα στο family ελπίζω να είστε όλοι καλά λοιπόν θα ήθελα να να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου. Σκεφτόμουν για εσωτερική έχω ένα σπίτι δύο ροφό δεν μένει κάνεις μόνο έπιπλα έχει μέσα και λέω να βάλω μια τέντα για 6 φυτά με λάμπες και όλα τα απαραίτητα το θέμα μου όμως είναι το εξής μπορώ να παίξω μπάλα χωρίς εξαερισμό γιατί δεν είμαι σε φάση να ανοίγω τρύπες στον τοίχο από πίσω είναι το σπίτι στο οποίο κάτοικο και από δίπλα μένουν συγγενής μου και θα ήθελα να το κάνω όσο πιο διακριτικά γίνεται.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπέρα Γιάννη

Θα έχεις εξαερισμό που θα βγάζει τον χρησιμοποιημένο αέρα από το τεντ, απλά δεν θα τον στείλεις έξω από το σπίτι.
Αφού δεν κατοικεί κανείς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πες λίγο το μπάτζετ σου για να σε βοηθήσει κάποιος με τις επιλογές του εξοπλισμού.

Το πιο βασικό είναι τα φώτα, πιάνουν τα χέρια σου να φτιάξεις αυτοσχέδιο led πάνελ?
Αλλιώς πας σε έτοιμα led (ακριβά) ή σε hps (φτηνότερα απο τα έτοιμα led, αλλά έχουν μεγάλη κατανάλωση).
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση
Δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις τρύπες στο σπίτι, αλλά εξαερισμό θα χρειαστείς, ώστε να ανανεώνεις τον αέρα μέσα στην τέντα.
Κάποιες φορές καλό είναι να ανοίγεις κάποιο παράθυρο του δωματίου ώστε να ανανεώνεται και ο αέρας μέσα στο δωμάτιο κατά συνέπεια της καλλιέργειας.
Αν το σπίτι έχει κάποια καμινάδα, αεραγωγό θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις...
Απάντηση
(20-01-2021, 16:40 )UltraRunner Έγραψε: Καλησπέρα Γιάννη

Θα έχεις εξαερισμό που θα βγάζει τον χρησιμοποιημένο αέρα από το τεντ, απλά δεν θα τον στείλεις έξω από το σπίτι.
Αφού δεν κατοικεί κανείς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πες λίγο το μπάτζετ σου για να σε βοηθήσει κάποιος με τις επιλογές του εξοπλισμού.

Το πιο βασικό είναι τα φώτα, πιάνουν τα χέρια σου να φτιάξεις αυτοσχέδιο led πάνελ?
Αλλιώς πας σε έτοιμα led (ακριβά) ή σε hps (φτηνότερα απο τα έτοιμα led, αλλά έχουν μεγάλη κατανάλωση).
Καλησπέρα αδερφέ επειδή δεν το διευκρινησα σωστά το σπίτι του θείου μου είναι ακριβώς δίπλα φυσικά ότι κάνω θα το κάνω στον 2ο όροφο θα ανοίγω και την μπαλκόνοπορτα αλλά πιστεύεις δεν θα έχω θέμα? Το μπάτζετ που θα έχω θα είναι 400 ευρώ τώρα θα ψαχτω λίγο και με τον εξοπλισμό και θα δω αν χρειαστεί παραπάνω θα τα βάλω. Δεν ξέρω αδερφέ δεν έχω ξανά δει πάνελ θα δω μερικά βιντεακια κτλπ και θα δω.

(20-01-2021, 17:20 )mavros gatos Έγραψε: Δεν είναι απαραίτητο να ανοίξεις τρύπες στο σπίτι, αλλά εξαερισμό θα χρειαστείς, ώστε να ανανεώνεις τον αέρα μέσα στην τέντα.
Κάποιες φορές καλό είναι να ανοίγεις κάποιο παράθυρο του δωματίου ώστε να ανανεώνεται και ο αέρας μέσα στο δωμάτιο κατά συνέπεια της καλλιέργειας.
Αν το σπίτι έχει κάποια καμινάδα, αεραγωγό θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις...

Ελα όμως που δεν έχω αδερφέ για αυτό είπα για της τρύπες...
Απάντηση
Όχι δεν θα έχεις θέμα θα βάλεις φίλτρο άνθρακα κανονικά και δεν θα μυρίζει κάτι.

Όπως σου είπε και ο μαύρος, έχεις κάποιο παράθυρο στον χώρο να μπαίνει φρέσκος αέρας?
Λίγο ανοιχτό θα το έχεις στην ανάκληση αν έχει, ή αλλιώς 2 εκ ανοιχτό.

Για τα φώτα κοίτα και μέσα στο δικό μας το φόρουμ έχει πολλές ιδιοκατασκευές,
με ξύλο ή με σιδερένια σχάρα, παίρνεις ντουι e27 και καλωδίωση και βάζεις πάνω
λάμπες led έτοιμες και είσαι και αποδοτικός και οικονομικός με αυτόν τον τρόπο.

Πόσες λάμπες και τι φάσματα θα σου πουν τα παιδιά που δουλεύουν τέτοια συστήματα.
Εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι μέγεθος τεντ θα βάλεις για αρχή.

Γνώμη μου είναι 1χ1χ2 για να έχεις και λίγο χώρο άπλα, αν και νομίζω μπορείς να χωρέσεις
6 φυτά και σε 80χ80χ1.80 αλλά πολύ τσίμα τσίμα και δεν το προτείνω.

Η επιλογή σου έχει να κάνει και με το πόσο καιρό ανάπτυξη θα τα κάνεις,
δηλαδή εγώ σε τεντ 80χ80 με 70μέρες ανάπτυξη γέμισα τον χώρο με 2 φυτά!
Αν τα άφηνα 14μέρες πιστεύω χώραγα 6.

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση αδερφέ, συνέχισε να ανεβάζεις τα προιόντα που σκέφτεσαι πριν
τα πάρεις για να σε βοηθήσει η κοινότητα να μην κάνεις λάθος επιλογές.

Τώρα είδα ότι δεν έχεις παράθυρο στον 2ο όροφο, μάλλον αν αφήσεις παράθυρο ανοιχτό στον 1ο όροφο
θα φτάσει φρέσκος αέρας και στον 2ο..αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου..περίμενε κάποιον που
το έχει ξανακάνει να σου πει.
Απάντηση
Στον θείο σου που θα σε βλέπει να μπαίνω βγαίνεις τι έχεις σκεφτεί σαν δικαιολογία? Γτ στο πρώτο ποστ καταλαβαίνω ότι ούτε εσύ μένεις εκεί.
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
(20-01-2021, 18:42 )UltraRunner Έγραψε: Όχι δεν θα έχεις θέμα θα βάλεις φίλτρο άνθρακα κανονικά και δεν θα μυρίζει κάτι.

Όπως σου είπε και ο μαύρος, έχεις κάποιο παράθυρο στον χώρο να μπαίνει φρέσκος αέρας?
Λίγο ανοιχτό θα το έχεις στην ανάκληση αν έχει, ή αλλιώς 2 εκ ανοιχτό.

Για τα φώτα κοίτα και μέσα στο δικό μας το φόρουμ έχει πολλές ιδιοκατασκευές,
με ξύλο ή με σιδερένια σχάρα, παίρνεις ντουι e27 και καλωδίωση και βάζεις πάνω
λάμπες led έτοιμες και είσαι και αποδοτικός και οικονομικός με αυτόν τον τρόπο.

Πόσες λάμπες και τι φάσματα θα σου πουν τα παιδιά που δουλεύουν τέτοια συστήματα.
Εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι μέγεθος τεντ θα βάλεις για αρχή.

Γνώμη μου είναι 1χ1χ2 για να έχεις και λίγο χώρο άπλα, αν και νομίζω μπορείς να χωρέσεις
6 φυτά και σε 80χ80χ1.80 αλλά πολύ τσίμα τσίμα και δεν το προτείνω.

Η επιλογή σου έχει να κάνει και με το πόσο καιρό ανάπτυξη θα τα κάνεις,
δηλαδή εγώ σε τεντ 80χ80 με 70μέρες ανάπτυξη γέμισα τον χώρο με 2 φυτά!
Αν τα άφηνα 14μέρες πιστεύω χώραγα 6.

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση αδερφέ, συνέχισε να ανεβάζεις τα προιόντα που σκέφτεσαι πριν
τα πάρεις για να σε βοηθήσει η κοινότητα να μην κάνεις λάθος επιλογές.

Τώρα είδα ότι δεν έχεις παράθυρο στον 2ο όροφο, μάλλον αν αφήσεις παράθυρο ανοιχτό στον 1ο όροφο
θα φτάσει φρέσκος αέρας και στον 2ο..αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου..περίμενε κάποιον που
το έχει ξανακάνει να σου πει.
Όχι όχι αδερφε λάθος κατάλαβες έχω παράθυρο και μπαλκόνοπορτα, αεραγωγό και καμινάδα δεν έχω πιστεύεις ότι με 1χ1χ2 θα είμαι καλά? ανάλογα με την ποικιλία θα πάω σε ιντικα με 3-4 μήνες πόσα φυτά θα χωράει? Με σατιβα? Θα δουμε βέβαια θα ανεβάσω κάποια λινκ αύριο.

(20-01-2021, 19:21 )Skunky88 Έγραψε: Στον θείο σου που θα σε βλέπει να μπαίνω βγαίνεις τι έχεις σκεφτεί σαν δικαιολογία? Γτ στο πρώτο ποστ καταλαβαίνω ότι ούτε εσύ μένεις εκεί.
Καλησπέρα αδερφέ εννοείται ότι εχω σκεφτεί η δουλειά θα γίνεται απόγευμα προς βραδάκι αν πάω και την μέρα θα κρατάω καμία σακούλα η καμία κούτα έτσι και αλλιώς και πάνω στο σπίτι έπιπλα σακούλες με παλιά ρούχα έχουμε κτλπ.
Απάντηση
Είναι δύσκολο φίλε αυτό που πας να κάνεις, θα βάλεις υποψίες. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα. Αλλα αν ο θείος σου σε έβλεπε αέρα κ που, τώρα θα σε συχνά πυκνά.
Απάντηση
Καλησπέρα Γιάννη

Όλα είναι μια μεγάλη συνάρτηση στην επιλογή του εξοπλισμού και παίζουν τον ρόλο τους,
οι 2 μεγαλύτερες μεταβλητές είναι οι ανάγκες που θες να καλύψεις και το μπατζετ που διαθέτεις.

Δηλαδή ναι είναι ωραίο να έχεις ένα μεγάλο τεντ και να έχεις άπλα, αλλά όσο μεγαλύτερο το
τεντ τόσο περισσότερα τα έξοδα του εξοπλισμού για να το στίσεις(περισσότερο φως, μεγαλύτερος εξαερισμός),
αλλά και τα λειτουργικά έξοδα(ρεύμα).

Ή διαφορά της καλής αγοράς από την σπατάλη είναι πολύ μικρή γιαυτό πάρε τον χρόνο σου για να
αποφασίσεις αφού συμβουλευτείς και άλλους.

Πρώτα αναρωτήσου κάποια πράγματα και πες μας:

1)Πόσο φούντα πίνεις τον μήνα
2)Πόσους μήνες τον χρόνο έχεις διαθέσιμους για καλλιέργεια?

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν όποιον ξέρει να σε βοηθήσει με την επιλογή σου.

Εγώ όπως γνωρίζεις την πρώτη μου καλλιέργεια τρέχω,
αλλά μπορώ να σε βοηθήσω με κάποιες βασικές ερωτήσεις που θα κάνουν τους
πιο έμπειρους να σου δώσουν την καλύτερη δυνατή απάντηση!

Μέσα από την συζήτηση σίγουρα κάτι σωστό θα προκύψει.
Απάντηση
(21-01-2021, 19:38 )Skunky88 Έγραψε: Είναι δύσκολο φίλε αυτό που πας να κάνεις, θα βάλεις υποψίες. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα. Αλλα αν ο θείος σου σε έβλεπε αέρα κ που, τώρα θα σε συχνά πυκνά.
Καλησπέρα φίλε δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα στην ελλαδα όσοι ασχολούμαστε με αυτό ρισκάρουμε λίγο η πολλοί. Με βλέπουν καθημερινά δεν υπάρχει πρόβλημα πέρα από αυτό και ο θείος μου της φάσης μας είναι Tongue τα πίνει πάρτε όμως χεχε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι η μυρωδιά και η κατανάλωση του ρεύματος πάρα οι συγγενείς μου.

(21-01-2021, 22:52 )UltraRunner Έγραψε: Καλησπέρα Γιάννη

Όλα είναι μια μεγάλη συνάρτηση στην επιλογή του εξοπλισμού και παίζουν τον ρόλο τους,
οι 2 μεγαλύτερες μεταβλητές είναι οι ανάγκες που θες να καλύψεις και το μπατζετ που διαθέτεις.

Δηλαδή ναι είναι ωραίο να έχεις ένα μεγάλο τεντ και να έχεις άπλα, αλλά όσο μεγαλύτερο το
τεντ τόσο περισσότερα τα έξοδα του εξοπλισμού για να το στίσεις(περισσότερο φως, μεγαλύτερος εξαερισμός),
αλλά και τα λειτουργικά έξοδα(ρεύμα).

Ή διαφορά της καλής αγοράς από την σπατάλη είναι πολύ μικρή γιαυτό πάρε τον χρόνο σου για να
αποφασίσεις αφού συμβουλευτείς και άλλους.

Πρώτα αναρωτήσου κάποια πράγματα και πες μας:

1)Πόσο φούντα πίνεις τον μήνα
2)Πόσους μήνες τον χρόνο έχεις διαθέσιμους για καλλιέργεια?

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν όποιον ξέρει να σε βοηθήσει με την επιλογή σου.

Εγώ όπως γνωρίζεις την πρώτη μου καλλιέργεια τρέχω,
αλλά μπορώ να σε βοηθήσω με κάποιες βασικές ερωτήσεις που θα κάνουν τους
πιο έμπειρους να σου δώσουν την καλύτερη δυνατή απάντηση!

Μέσα από την συζήτηση σίγουρα κάτι σωστό θα προκύψει.
Καλησπέρα φίλε μου δεν βιάζομαι έτσι και αλλιώς δεν έχω τα λεφτά τώρα απλά ψάχνω να κάνω σωστές επιλογές καταλαβαίνω τι λες με το τεντ είναι ένα θέμα και αυτό με το ρεύμα για εμένα αλλα πιστεύω λόγο του ότι έχουμε και τα ζωντανά και μια πάγολεκανη και πληρώνουμε ήδη πόλυ ρεύμα πιστεύω δεν θα πολύ φαίνεται αντε να κάνω 2-3 γροου συν αν γίνεται κάνας διαγωνισμός. Πλέον δεν πολύ πίνω 40 γραμμάρια το μήνα να πιω και αυτό όχι μόνος με παρέα. Το παρακολουθώ το γκρου σου αδερφέ και είναι διαμάντια τα φυτά σου.
Απάντηση
Οι μυρωδιές δεν είναι πρόβλημα αφού υπάρχουν τα φίλτρα άνθρακα. Η σωστή επιλογή ξεκινά με την κατάλληλη, για την φάση σου, τέντα. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.
Απάντηση
Φίλε έχω βάλει φίλτρο και όταν μπαίνω στο δωμάτιο μυρίζει "άνθρακας".από μυρωδιές αν τα δώσεις στο φίλτρο και στον εξαερισμό δεν μυρίζει τίποτα. Η κατανάλωση πάει με το πόσα γραμμάρια θέλεις στους 4 μήνες. Άλλο 150βατ για 1-2 φυτά και άλλο 1000βατ για 10 φυτά.

Χονδρικά χονδρικά υπολόγιζε γύρω στα 60€ μόνο η τέντα έως 600 βατ.Υπολόγιζε στα υψηλά για να είσαι μέσα στα χαμηλά.
Απάντηση
Τώρα που ξέρουμε την ζητούμενη ποσότητα μπορούμε να κάνουμε κάποιους αρχικούς υπολογισμούς.
0,5kg για 12 μήνες. Δηλαδή 170g X 3 grow ή 250g X 2 grow

Κάποιος τώρα θα βάλει τον παράγοντα “αρχάριος” μέσα στην συνάρτηση, αφού είναι η πρώτη σου καλλιέργεια και θα σου πει τι μέγεθος τεντ θες για να πιάσεις αυτά τα νούμερα!

Νομίζω ότι θες 1Χ1 τεντ και 6 μεσαία φυτά με uncle-ben τεχνική(4 κορυφές)
Ή 4 μεγάλα φυτά με mainlining(8 κορυφές) για να πιάσεις το 170(ανα grow) X 3 grow.

Αλλιώς πας σε 1.2Χ1.2 τεντ με 8 μεσαία φυτά με uncle-ben τεχνική(4 κορυφές)
Ή 6 μεγάλα φυτά με mainlining(8 κορυφές) για να πιάσεις το 250(ανα grow) X 2 grow.

Βέβαια παίζει και η τεχνική sog που βάζεις 15φυτά μέσα στην 1Χ1 από την αρχή σε 12-12 και εξοικονομείς ρεύμα αλλά δίνεις πιο πολλά λεφτά σε σπόρια!
Στην 1.2Χ1.2 χωράνε 24.. Big Grin

Εννοείτε υπάρχει και ο παράγοντας δυσκολία κάπου εκεί στην συνάρτηση. Για μένα που το έκανα είδα ότι δεν είναι κάτι το δύσκολο..απλά ο φόβος του αγνώστου..αλλά είμαι σίγουρος ότι το scrog που ταιριάζει με το mainling δεν είναι τόσο δύσκολο..όσο εξαιρετικά χρονοβόρο καθώς πρέπει κάθε μέρα να τα τακτοποιείς+φροντίζεις.

Σε καμία περίπτωση για μένα μην μεγαλώσεις χριστουγεννιάτικα δέντρα..εκτός και αν κάνεις sog που δεν τα πειράζεις καθόλου και θα έχεις μια θάλασσα από έλατα!

Όσο γίνεσαι καλύτερος θα φτάσεις στο σημείο να παίρνεις 250g από μία καλλιέργεια στην 1χ1(σου εύχομαι και παραπάνω) άρα γνώμη μου είναι ότι πας για 1Χ1 τεντ, 6 φυτά με 4ης κορυφές (uncle-ben).

Τα παραπάνω είναι από την θεωρία για μένα. Περιμένουμε τα παιδιά που το έχουν κάνει πράξη να μας πουν από την εμπειρία τους τι παίζει. Μέσα από τον σχεδιασμό σου θα μάθω και εγώ!

Αδερφέ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το grow μου, λίγο η τύχη του πρωτάρη..πολύ η βοήθεια της κοινότητας..κάτι κάνουμε!

Καλή συνέχεια και καλούς σχεδιασμούς!
Απάντηση
(22-01-2021, 18:01 )mavros gatos Έγραψε: Οι μυρωδιές δεν είναι πρόβλημα αφού υπάρχουν τα φίλτρα άνθρακα. Η σωστή επιλογή ξεκινά με την κατάλληλη, για την φάση σου, τέντα. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.
Καλησπέρα φίλε οπότε ναι είμαι καλυμμένος με της μυρωδιές τώρα το πρώτο πράγμα που θα πάρω είναι η τέντα

(22-01-2021, 19:02 )Skunky88 Έγραψε: Φίλε έχω βάλει φίλτρο και όταν μπαίνω στο δωμάτιο μυρίζει "άνθρακας".από μυρωδιές αν τα δώσεις στο φίλτρο και στον εξαερισμό δεν μυρίζει τίποτα. Η κατανάλωση πάει με το πόσα γραμμάρια θέλεις στους 4 μήνες. Άλλο 150βατ για 1-2 φυτά και άλλο 1000βατ για 10 φυτά.

Χονδρικά χονδρικά υπολόγιζε γύρω στα 60€ μόνο η τέντα έως 600 βατ.Υπολόγιζε στα υψηλά για να είσαι μέσα στα χαμηλά.
Καλησπέρα αδερφέ μια χαρά κατάλαβα η τόσο λίγα έξοδα είναι για το ρεύμα? Περίμενα πολύ περισσότερα
Απάντηση
Ο μήνας το ρεύμα περίπου στα 60€
Απάντηση
(22-01-2021, 21:56 )UltraRunner Έγραψε: Τώρα που ξέρουμε την ζητούμενη ποσότητα μπορούμε να κάνουμε κάποιους αρχικούς υπολογισμούς.
0,5kg για 12 μήνες. Δηλαδή 170g X 3 grow ή 250g X 2 grow

Κάποιος τώρα θα βάλει τον παράγοντα “αρχάριος” μέσα στην συνάρτηση, αφού είναι η πρώτη σου καλλιέργεια και θα σου πει τι μέγεθος τεντ θες για να πιάσεις αυτά τα νούμερα!

Νομίζω ότι θες 1Χ1 τεντ και 6 μεσαία φυτά με uncle-ben τεχνική(4 κορυφές)
Ή 4 μεγάλα φυτά με mainlining(8 κορυφές) για να πιάσεις το 170(ανα grow) X 3 grow.

Αλλιώς πας σε 1.2Χ1.2 τεντ με 8 μεσαία φυτά με uncle-ben τεχνική(4 κορυφές)
Ή 6 μεγάλα φυτά με mainlining(8 κορυφές) για να πιάσεις το 250(ανα grow) X 2 grow.

Βέβαια παίζει και η τεχνική sog που βάζεις 15φυτά μέσα στην 1Χ1 από την αρχή σε 12-12 και εξοικονομείς ρεύμα αλλά δίνεις πιο πολλά λεφτά σε σπόρια!
Στην 1.2Χ1.2 χωράνε 24.. Big Grin

Εννοείτε υπάρχει και ο παράγοντας δυσκολία κάπου εκεί στην συνάρτηση. Για μένα που το έκανα είδα ότι δεν είναι κάτι το δύσκολο..απλά ο φόβος του αγνώστου..αλλά είμαι σίγουρος ότι το scrog που ταιριάζει με το mainling δεν είναι τόσο δύσκολο..όσο εξαιρετικά χρονοβόρο καθώς πρέπει κάθε μέρα να τα τακτοποιείς+φροντίζεις.

Σε καμία περίπτωση για μένα μην μεγαλώσεις χριστουγεννιάτικα δέντρα..εκτός και αν κάνεις sog που δεν τα πειράζεις καθόλου και θα έχεις μια θάλασσα από έλατα!

Όσο γίνεσαι καλύτερος θα φτάσεις στο σημείο να παίρνεις 250g από μία καλλιέργεια στην 1χ1(σου εύχομαι και παραπάνω) άρα γνώμη μου είναι ότι πας για 1Χ1 τεντ, 6 φυτά με 4ης κορυφές (uncle-ben).

Τα παραπάνω είναι από την θεωρία για μένα. Περιμένουμε τα παιδιά που το έχουν κάνει πράξη να μας πουν από την εμπειρία τους τι παίζει. Μέσα από τον σχεδιασμό σου θα μάθω και εγώ!

Αδερφέ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το grow μου, λίγο η τύχη του πρωτάρη..πολύ η βοήθεια της κοινότητας..κάτι κάνουμε!

Καλή συνέχεια και καλούς σχεδιασμούς!
Καλησπέρα αδερφέ θα δούμε με τα g στην πράξη  όταν έρθει η ώρα και μπουν με το καλό  και εγώ κει το υπολόγιζα. Για τεντ λογικά θα πάω σε 1.2χ1.2 δεν ξέρω κιόλας θα δω θα περιμένω να μου απαντήσει και κανένας άλλος φίλος κοιτούσα αυτό https://www.growmarket.gr/thalamoi-kalli...0cm-detail συνήθως σαν αρχάριος πας στα απλά δλδ χωρίς τεχνικές κτλπ συμφωνώ ότι ο φόβος του αγνώστου. Τώρα και εγώ θα πειραματιστώ σίγουρα γιατί είμαι έτσι σαν άνθρωπος και ότι γίνει. Εννοείται ότι δεν θα βάλω χριστουγεννιατικα
δέντρα μέσα στο τεντ αν θέλω Χριστουγεννιάτικο δέντρο θα το βάλω Εξω.Θα τα δούμε και στην πράξη μπρο.
Απάντηση
Καλώς ήρθες, καλές καλλιέργειες! Ο @ UltraRunner έχει ρίξει πολύ μελέτη και σε καθοδηγεί μια χαρά. Μερικά πράγματα χοντρικά κι από μένα.

-Αφού υπάρχει χώρος, πήγαινε για τέντα 0.8Χ0.8 τουλάχιστον, μην πω 1Χ1 καλύτερα.

-Με 400 μπάτζετ, δεν σκέφτεσαι τα LED φώτα, εκτός κι αν φτιάξεις κάτι σε LED μόνος σου. Μάλλον για HPS σε κόβω.

-Οπωσδήποτε φίλτρο άνθρακα. Και το πρόβλημα... πααααει  Big Grin

-Η παρέα με την οποία καταναλώνεις το χόρτο σου, γνώμη μου είναι να μην ξέρει ΤΙΠΟΤΑ για το 2ο όροφο. Εκτός κι αν αναλαμβάνει μερίδιο ευθύνης σε περίπτωση στραβής.

-Η τέντα να μπει σε δωμάτιο το οποίο θα έχεις μονίμως κλειδωμένο, κατεβασμένο πατζούρι κι ανοιχτό το παράθυρο από μέσα. Και να μπαινοβγαίνεις εκεί μέσα ΜΟΝΟ εσύ. Και μια χαρά φρέσκο αέρα θα απολαμβάνουν τα φυτά σου.

Καλή συνέχεια
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
(25-01-2021, 13:59 )Sugar Man Έγραψε: Καλώς ήρθες, καλές καλλιέργειες! Ο @ UltraRunner έχει ρίξει πολύ μελέτη και σε καθοδηγεί μια χαρά. Μερικά πράγματα χοντρικά κι από μένα.

-Αφού υπάρχει χώρος, πήγαινε για τέντα 0.8Χ0.8 τουλάχιστον, μην πω 1Χ1 καλύτερα.

-Με 400 μπάτζετ, δεν σκέφτεσαι τα LED φώτα, εκτός κι αν φτιάξεις κάτι σε LED μόνος σου. Μάλλον για HPS σε κόβω.

-Οπωσδήποτε φίλτρο άνθρακα. Και το πρόβλημα... πααααει  Big Grin

-Η παρέα με την οποία καταναλώνεις το χόρτο σου, γνώμη μου είναι να μην ξέρει ΤΙΠΟΤΑ για το 2ο όροφο. Εκτός κι αν αναλαμβάνει μερίδιο ευθύνης σε περίπτωση στραβής.

-Η τέντα να μπει σε δωμάτιο το οποίο θα έχεις μονίμως κλειδωμένο, κατεβασμένο πατζούρι κι ανοιχτό το παράθυρο από μέσα. Και να μπαινοβγαίνεις εκεί μέσα ΜΟΝΟ εσύ. Και μια χαρά φρέσκο αέρα θα απολαμβάνουν τα φυτά σου.

Καλή συνέχεια
Καλησπέρα φίλε μου όντως ο φίλος με βοηθεισε πολύ και τον ευχαριστώ πολύ. 

Λες εε? Ε θα σας εμπιστευτώ και θα πάω σε 1χ1.

Η Αλήθεια είναι ότι κοιτούσα τα Sirius και μου έκαναν τα κλικ αλλά για αρχή και εγώ λέω να πάω σε hps και βλέπουμε. 

Θα βάλω θα βάλω γιατί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα  Smile

Όχι κάνεις δεν θα ξέρει τίποτα και δεν χρειάζεται κιόλας. 

Δυστυχώς φίλε επειδή το σπίτι είναι καινούργιο δεν έχει πόρτες δεν έχουμε μπει ακόμα και δυστυχώς θα κάνουμε πολλά χρόνια για να μπούμε αν δεν το κάνω εγώ σιγά σιγά. Δεν πατάει κάνεις και μόνο για κάνα έπιπλο άμα ανεβάσουμε μαζί με τον πατέρα μου και αυτό στον πρώτο όροφο κατά τα άλλα κομπλέ. 
Ευχαριστώ μαν μου καλή συνέχεια και σε σένα
Απάντηση
Αν το σπίτι δεν έχει πόρτες και μπορεί να μπει ο οποιασδήποτε να το σκεφτείς καλά πριν ξεκινήσεις
Απάντηση
(26-01-2021, 01:17 )mavros gatos Έγραψε: Αν το σπίτι δεν έχει πόρτες και μπορεί να μπει ο οποιασδήποτε να το σκεφτείς καλά πριν ξεκινήσεις
Καλησπέρα φίλε όχι δεν μπορεί να μπει οποίοσδηποτε πόρτα εισόδου έχουμε τα δωμάτια δεν έχουν.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)