Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 think different
Photo 
Λοιπον ο νεος ξεκίνησε !

Ολα καλά μέχρι στιγμής φτου φτου.....

Σε γλαστράκια εχουν βγει ολα , μαλλον σε ποτηράκια βοήθησα λιγάκι με το χερι να φύγουν τα τσόφλια , με ψεκαστηρι κιαι περιμετρικά λιγο νεράκι και ολα κατω απο λαμπα 23 w με ανεμιστηράκι και εξαερισμο ανοιχτα .
Σε αυτο το θεμα εχω μια ερωτησούλα .........δηλαδη την λαμπα την εχω 24 ωρες ανοιχτη και το ιδιο και τον εξαερισμο -Td silent- αλλα και τον ανεμιστήρα . Αγορασα απο ενα κινεζικό για να εχω ενα που μετράει υγρασία και θερμοκρασια και το εβαλα μεσα στην τέντα .
Παρατηρώ 3 μερες τωρα 20-21 θερμοκρασια και 35-40% υγρασία και ......πειραματίστηκα , δηλαδη πηρα αυτο που ζεσταίνω το νερο του μπέμπη τον βραστήρα και το ζέστανα και το εβαλα μεσα συην τέντα με ανοιχτη την πόρτα για λιγο και μετα κλείσιμο μετα απο κάμποση ωρα ΟΧΙ πολυ η θερμοκρασια ειχε ανέβει 1 βαθμό σιγουρα και αντίστοιχα ειχε τσιμπήσει και η υγρασία .
Καποιοι με συμβουλεύουν να παρω αερόθερμα Κεραμεικού και να το χώσω μεσα για κάμποση ωρα ακούω συμβουλές .......
Απάντηση

ads by gr420info

Καλή αρχή Παναγιώτη ...και καλή ευκολία να έχεις με τα μωρά

άντε ..προμηθεύσου φώτο-μηχανή να βλέπουμε και εμείς να χαζεύουμε

και στην υγρασία δώσε βάση τώρα που είναι στην αρχή ...το χρειάζονται
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Καλησπέρα Παναγιώτη.
Καταρχάς,σου εύχομαι καλή αρχή και να σου πάει καλά το grow Big Grin
Σαν πρωτάρης και εγώ,είμαι συχνά στο ψάξιμο και στο διάβασμα.Έιχα και εγώ λοιπόν θέμα με την υγρασία,πριν δυο μήνες που ξεκίνησα το 1ο μου grow.Η πιο απλή λύση και η πιο άμεση είναι να γεμίσεις μια (λεκανίτσα,κουβά,μπόλ) με νερό και να το βάλεις στο grow room.Ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το grow room και το πόσα λίτρα νερό έχεις στο σκεύος,θα ανέβει και η υγρασία.πχ το δικό μου grow room είναι 1,50χ0,60χ1,00 και μου πήγε την υγρασία ένα μπολάκι με 4-5 λίτρα νερό απ' το 50-55% στο 65-70%.Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνεις κάτι γρήγορα για να φτάσεις την υγρασία σου στο 60-70%.
Απάντηση
Θα δω τι θα κανω με την υγρασία αλλα και εκει στο 40% που ειναι μια χαρα τα βλεπω τα μικρα και ρίχνω λεμε ελάχιστο νερο με το ψεκαστηρι περιμετρικά ειναι ΚΟΥΚΛΕΣ ...... Θερμοκρασια εκει κολλημένη ρε και αυτη 20 αντε 21 .
Βαζω κανα μπολάκι νερο λιγο τον βραστήρα μεσα και αφήνω και λιγο ανοιχτα να τα βλεπω πρωτη φορα βλεπεις!!!!

Με αερόθερμα να βαλω?
Απάντηση
Καλή αρχή και καλή πρόοδο .
Παναγιώτη ,κανείς -απ'ότι κατάλαβα -δεν σε συμβούλεψε να βάλεις κεραμικό αερόθερμο . Το αερόθερμο παράγει θερμό ρεύμα αέρα που θα τσουρούφλιζε τα μωρά . Κάποιος σου είπε να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό κεραμικό θερμαντικό σώμα για να αντιμετωπίσεις τις χαμηλές θερμοκρασίες . Όταν όμως λειτουργεί ο εξαερισμός , ο αέρας ανανεώνεται τόσο γρήγορα που θα έχεις μέσα στην τέντα την ίδια θερμοκρασία που υπάρχει και στον περιβάλλοντα χώρο . Με δεδομένη τη χρήση Led που δεν ζεσταίνουν την τέντα αλλά και τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που θα έρθουν σε λίγο ,θα έχεις μεγαλύτερα προβλήματα θερμοκρασίας και υγρασίας .Αν θυμάμαι καλά η τέντα σου είναι μέσα στην κουζίνα σου . Πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος είναι να θερμαίνεις το δωμάτιο ολόκληρο . Δυστυχώς λοιπόν ,το ρεύμα που γλύτωσες με την χρήση των led ,θα το πληρώσεις πιθανότατα περισσότερο για θέρμανση .Μπέρδεμα ... Στην παρούσα φάση που βρίσκονται τα φυτάκια σου ,δεν είναι αναγκαία η συνεχής λειτουργία του εξαερισμού .Σκέψου πως τα φυτά χρειάζονται μόνο το CO2 που υπάρχει στον ατμοσφαιρικό αέρα . Τίποτα άλλο . Με αυτή τη λογική μπορείς με ασφάλεια να λειτουργείς τον εξαερισμό μόνο για μερικά λεπτά κάθε μισή ώρα για να ανανεώνεται το διαθέσιμο CO2  και να ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία κατά την διάρκεια της διακοπής του εξαερισμού .Στη φωτό είναι κάτι φυτάκια που μεγάλωσαν σε ντουλάπα χωρίς καθόλου εξαερισμό ,μόνο μερικές τρύπες .Και κάτω από 400άρα MH !
[Εικόνα: Co2_zpsjpd8kdal.jpg]
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
Ξύστρα θεϊκά!!!!

Ναι καποιος με συμβούλευσε να ΟΧΙ προσωπικά εμενα αλλα σε ενα ποστ για Κεραμεικού αερόθερμα και ειπα να το θέσω σαν προβληματισμό.
Εγω τον εξαερισμο για να δινω πλήρη εικόνα τον εχω συνεχώς ανοιχτό μερα νυχτα λεμε οπως και την Λαμπιτσα dfl23w και εχω και ενα ανεμιστηράκι με κλιπ συνεχώς να λειτουργει.
Τα λεντ τα εχω αλλα ΟΧΙ ακομα σε λειτουργία αν θυμαμαι με συμβούλευσαν να εχω την λαμπα για περιπου 10-12 ημέρες και μετα λεντ.

Επισης πειραματιζόμαστε ΟΛΟΙ ετσι και εγω αλλα με ελεγχο παντα τι εννοω? λοιπον εγω εχω και εναν μηχάνημα αυτο του Φικιώρης πε το οξυγόνο για νερο που το πίνεις ξέρετε τηλεμάρκετινγκ και το βαζω μεσα στην τέντα για 15 λεπτα μαζι και με ενα βραστήρα με ζεστό νερο και ολα τα εξαεριστηρα κόλπα ανοιχτα αυτο........

Επισης γενικα θα βαλω και φωτος τα μωρά ειναι πολυ όμορφα σε εμφάνιση καταπράσινα παρολο που ποτίσω μαλλον απλα ψεκάζω μια φορα την μερα στο ποτηράκι περιμετρικά ελάχιστο νερο και ελεγχο με το δάχτυλο αν ειναι απλα υγρό το χωματακι .

Ειμαι πολυ ποντικός ακόμη για αυτο και σπασαρχιδισμος ερωτήσεων .........
Απάντηση
Παναγιώτη καλημέρα κ καλή αρχή.
Μη μασάς κ μην τρελαίνεσαι, όλα καλά θα πάνε. Συνήθως τα σπίτια που έχουν κ μωρό μέσα έχουν πιο ζεστές θερμοκρασίες από εμάς που μπορεί ας πούμε να ξεχάσουμε τα παράθυρα όλη μέρα ανοιχτά. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Φαντάζομαι θα έχεις κ καλοριφέρ στο σπίτι. Θα ανάψεις αργότερα κ τα λεντ κ θα δεις..
Απάντηση
Πειράζει που ανοιγοκλείνω συνεχώς να τα βλεπω? περιέργεια βασικα ειναι .
Αυτο με το κλείσιμο του εξαερισμού δουλεύει? θα τα τεστάρω ολα τωρα που ειναι αρχη καταλαβαίνεται , τα αυτοματακια θα τα τρελάνω ΧΕχε!!!

Αργότερα αν και απο τωρα ψιλό βαζω αέριο αν και δεν ειναι σπιτι που συγκρατεί καλα την θερμοκρασια , πειράζει που βαζω βραστήρα μεσα με ζεστό νερο? τωρα θα λεω και παπαριες το ξερω αλλα ρε φιλε τεστάρεις .
Απάντηση
Καλή αρχή και απο εμένα Παναγιώτη και μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.
Όσον αφορά τα φώτα σου προτείνω να κόψεις τις βλακείες τύπου μικρή λάμπα cfl 23w και να ανάψεις τα Helios που έχεις απο την αρχή και να ξεμπερδέψεις. Θα το λατρέψουν, μη μασάς και καταρχάς μην το πολυσκέφτεσαι. Απλά κάντο.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Συμφωνώ απόλυτα με τον Zabou για τα φώτα .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
Να ανάψω βρε παίδες και τα 2 Helios? ετσι μου είπανε ρε παιδια και αυτο κανω !!! Θα ανάψω την δευτερα τα λεντ να τα ανάψω και τα 2;
Απάντηση
Καλησπερα Παναγιωτη και καλη αρχη/συνεχεια καταρχας.
Στην θεση σου αν ειχα στην κατοχη μου HELIOS LED οσα και να ηταν αυτα θα ξεκινουσα απο εξαρχης με αυτα.
Μπορεις αν εχεις φοβιες μην τυχον παθουν κατι κακο λογο του δυνατου φως που εκμπεμπουν τα πανελ να ξεκινησεις με 1 για αρχη.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΧΤΕΣ!
Καλη συνεχεια σε οτι και αν αποφασισεις!
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
Άνοιξε ένα σε αρκετή απόσταση, κανά 60-70 πόντους νομίζω καλά είναι και μετά βλέπεις.
Απάντηση
Τωρα που ειναι μικρα 4 ημερών να το εχω 24 ωρες ετσι?
Απάντηση
Κατα την αποψη μου το 20/4 ειναι καλυτερο για να ξεκινησεις.
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
Το άνοιξα το ενα αλλα δεν εχω ακομα χρονοδιακόπτη να το βαλω 24 οπως ειχα την CFL ? και το αλλάζω αυριο σε χρονοδιακόπτη . Παντως το ξεκίνησα το ενα Helios γαματο ρε φιλε πολυ γαματο αναμμένο λες ναι εδωσα φραγκα αλλα γαμαει
Απάντηση
Ερωτηση εβαλα τον χρονοδιακόπτη να σβήνει το Helios 1 μεχρι 5 και λεω δεν θα πέσει η θερμοκρασια πολυ δεδομένου οτι θα ειναι ανοιχτός ο εξαερισμός μιας και δεν παιζει χρονοδιακόπτης για αυτον και ανοιχτός ολη νυχτα ο ανεμιστήρας ?

Τι λετε ? το φως οκ ρυθμίστηκε αφήστε που ετσι οπως ειναι εκει μεσα στα καλώδια έπεσε η πρίζα και πλάκωσε το ενα μικρο αλλα πιστευω θα ζήσει την φάπα την εφαγε βεβαια αφου ολα ειναι τεντωμένα καρφί λεμε και αυτο καμπουριάζει απο την φάπα......πάτησα λιγο το χωματακι του και το έσπρωξαν λιγάκι εφαγε ενα stres test ειναι και της μόδας τωρα.......
Απάντηση
Καλημερα Παναγιωτη.
Καταρχας στον χρονοδιακοπτη μπορεις να βαλεις προεκταση πολυμπριζου.
Θα σου προτεινα τις ωρες φωτος που θα εχεις κλειστα τα φωτα σιγα σιγα να τις αφαιρεις απο την ημερα λογο θερμοκρασιων.

Τον εξαερισμο αστον οπως εχει. Αμα βαλεις ανεμιστηρα ετσι ωστε να βαραει τα φυτα σου μετεπειτα(που χρειαζεται και αυτο)να το συνδεσεις στο πολυμπριζο του χρονοδιακοπτη,για να δουλευουν φωτα και ανεμιστηρας μαζι.
Απάντηση
Μπορώ να βαλω Σταύρο δηλαδη ας πουμε στον ενα χρονοδιακόπτη και να λειτουργώ ανεμιστήρα και 2 Helios me εναν χρονοδιακόπτη ε? καλοοοοοο
Απάντηση
φωτογραφιες πως θα βαλω ?
Απάντηση
Επισης τα εβαλα 20/4 απο την 5 μερα και θελω να αλλάξω τις ωρες του χρονοδιακόπτη θα επηρεάσει
. Θελω επειδη νυχτα πέφτει η θερμοκρασια να τα βαλω μεσημερι να κλείνουν
Απάντηση
Για φωτογραφίες πήγαινε στο photobucket και φτιάξε ένα λογαριασμό .Μετά ανεβάζεις τις φωτό που θέλεις . Όταν θέλεις να εισάγεις κάποια φωτό ,την επιλέγεις στο photobucket και εμφανίζεται σε μεγάλο μέγεθος ,πηγαίνεις τότε στην πάνω δεξιά πλευρά της σελίδας και κάνεις αριστερό κλίκ στην τέταρτη επιλογή που λέει IMG ,μετά πηγαίνεις στην καρτέλα που έχεις γράψει το μήνυμά σου ,κάνεις δεξί κλίκ και επιλέγεις paste . Για να δεις ότι πράγματι μπήκε η φωτό ,επιλέγεις προεπισκόπηση Δημοσίευσης . Άντε βάλε φωτό να δούμε !
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
ότι είναι να κάνεις με τα φώτα κάντο τώρα. δεν θα επηρεαστεί καθόλου.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Θα το κανω αυτο με τα φωτα σημερα θα βαλω σε εναν Σταύρο τα 2 Helios και αργότερα και τον ανεμιστήρα . Γενικα φτου φτου πανέμορφα ειναι και ολο αυτο το σκηνικο με εχει φτιάξει στο πως το ζω και ποσο ενδιαφερον εχει αυτο που το κανεις μονος σου . Φανταστείτε εχω να πιω ..........σχεδον 9 μηνες και ειμαι στην φαση οσο και να αργήσουν δεν μου καίγεται καρφί.

Ξύστρα σε ευχαριστω για την άμεση παντα ανταπόκριση σου!!! Θα το παλέψω και λιγο με το photobucket αντε να δω πως θα βγαλω ακρη με το iPad2 αλλα ολα γίνονται τελικα με ψάξιμο και βοηθεια !!!
Απάντηση
Ipad2 ξέρει κανεις πηγα στο προγραμμα με τις φωτος ολα οκ έβγαλα κιολας κανω μεγενθύνει βλεπω το Img αλλα πως θα το αντιγράψω τωρα ειναι το πακέτο
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)