Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AutoMazar & Think Different LED Καλλιέργεια
Και πάμε στα AutoMazar

Αρχίζουμε με το ΑΜ1. Μεγάλη έλλειψη φωσφόρου γι αυτό και τα μωβ φύλλα αλλά μετά τα καψίματα της αρχής το πήρα πολύ χαλαρά με τα λιπάσματα.

[Εικόνα: am1_zps084runtu.jpg]

Α, αν περιμένετε φωτογραφίες ποιότητας, λάθος φωτογράφος. Κουνημένες στην καλύτερη Tongue

Πάμε και στις κοντινές. Σίγουρα θα φάει ένα πότισμα με overdrive το ΣΚ όπως και τα άλλα TD και θα δούμε και γι αυτό.
[Εικόνα: am1-1_zpsbhidlzzy.jpg]

[Εικόνα: am1-2_zpsbqnzkro7.jpg]

Προχωράμε στο ΑΜ2. Δεν τέντωσε όπως το ΑΜ1, μόνο εκείνο τέντωσε βασικά, και αυτό δεν έβγαλε και τις ελλείψεις που έβγαλε το άλλο
[Εικόνα: am2_zpsmkv0qmmw.jpg]

Λίγο τσιτωμένα τα φύλλα, στο όριο του καψίματος κι αυτό μετά το τελευταίο πότισμα
[Εικόνα: am2-1_zpsab4de3xe.jpg]

[Εικόνα: am2-2_zps3pxvrhex.jpg]

Και πάμε στο ΑΜ3, επίσης γερά τσιτωμένο, τα φύλλα είναι έτοιμα να τα κάνω πριόνι
[Εικόνα: am3_zpswfk3duae.jpg]

Έχει ακόμα αυτό. 4 εβδομάδες θα έλεγα, μακάρι και πιο πριν αλλά δεν το βλέπω
[Εικόνα: am3-1_zps6a0sychi.jpg]

[Εικόνα: am3-2_zpsdqxzzmbn.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Πάμε στα polarlight. Και αυτά φυσικά φάγανε το κάψιμό τους, είπα, όλα τα έκαψα. Για να δούμε πως αντέδρασαν

Στο PL1 βλέπουμε αυτό το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής
[Εικόνα: pl1_zps1gscawlp.jpg]

Και η κοντινή. Έχουν μπει και αυτά στην άνθιση, 6 εβδομάδες ακόμα; Κάπου εκεί, αλλά δεν ξέρω την ποικιλία (λες και ξέρω τις άλλες)
[Εικόνα: pl1-1_zps4u0edifs.jpg]

Πάμε στο δεύτερο PL. Δεν βγάζω διπλές φωτογραφίες αν δεν έχει μπει για τα καλά στην άνθιση

[Εικόνα: pl2_zpsywry0sid.jpg]

Αυτό είναι πιο προχωρημένο από το 1ο PL. Δε μου αρέσει έτσι όπως βγαίνει, single cola φυτό.
[Εικόνα: pl2-1_zpslsjmgil9.jpg]

Και το PL3, και αυτό δε με ενθουσιάζει
[Εικόνα: pl3_zpsdendtgzb.jpg]

[Εικόνα: pl3-1_zpsxik0kyoe.jpg]
Απάντηση
Και στα dinafem που έφαγα την τρελή απογοήτευση. Αυτά ιδέα δεν έχω πως κάηκαν ή τι έπαθαν καθώς ήταν και χωρίς λιπάσματα! Ειλικρινά εδώ μένω άφωνος πως την έπαθαν. Και τη ζημιά την έπαθαν κάτω από τα ASL, δεν είναι να πεις τους βγήκε βαρύ το νέο φως. Τεσπα

[Εικόνα: dina_zpsbcdgotnx.jpg]

Τώρα βέβαια παίζει φαΐ εξ ου και τα τσιτωμένα φύλλα στο μεσαίο. Αλλά αυτά τα 3 δε με ενδιαφέρουν και καθόλου πλέον.
[Εικόνα: dina-1_zpsdqdnqqjv.jpg]

Αυτά μέχρι στιγμής Smile
Απάντηση
είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι καψίματα? ph μέτρησες καθόλου σε αυτό το grow?
Απάντηση
PH δε μέτρησα αλλά πάντα ρυθμισμένο στο 5,9 με 6,1 ήταν. Και εγώ στην αρχή αυτό νόμιζα ότι είναι αλλά κάνει μπαμ το κάψιμο. Εγώ φταίω για τα άλλα πέρα από τα dinafem, σε αυτά δεν ξέρω τι έγινε. Τα πότιζε η γυναίκα μου για δύο εβδομάδες που είχα κατέβει ελλάδα αλλά ξέρει τι της γίνεται και είναι πιο προσεκτική από εμένα σε τέτοια πράγματα. Το μόνο άλλο που θα μπορούσα να σκεφτώ ότι πήγε στραβά στην όλη φάση είναι το κόκο αλλά είναι από τις ίδιες πλάκες που είχα χρησιμοποιήσει και τη άλλη φορά.

Ναι, δεν ξέρω αν το έχω γράψει, το κόκο που χρησιμοποιώ είναι από αποξηραμένες πλάκες. Ο λόγο απλός, δε λέει το κουβάλημα σακί. Το έκανα την πρώτη φορά και μου βγήκε ο κώλος, και να φανταστείς ήταν και το growshop δίπλα στον centraal. Και λέω τώρα, μήπως η πλάκα που έκανα το κόκο για τα dinafem (κάθε πλάκα βγάζει περίπου 10λ) μήπως κάτι να έπαιζε εκεί... Τι να πω
Απάντηση
Α και οι πλάκες ενυδατώθηκαν με ph-αρισμένο νερό οπότε και αυτό δεν παίζει
Απάντηση
Καλησπέρα Blues..
Έχω δει αρκετά καλές κριτικές για το AutoMazar και πολλοί το χαρακτηρίζουν ως το τέλειο αυτόματο φυτό..
Ποια είναι η δική σου γνώμη,είναι εύκολο στο μεγάλωμα για αρχάριους;
Περιμένουμε Smoke report μετά το Harvest..
Απάντηση
Η γνώμη μου είναι ότι δεν ξαναβάζω αυτόματα Tongue

Βασικά δεν μπορώ να κρίνω το automazar σε σύγκριση με όλα τα αυτόματα όπως και να 'χει. Σε σύγκριση με το Think Different, προτιμώ το 2ο πάντως Wink
Απάντηση
Λοιπόν, έπαιξαν πολλά, ήταν που κατέβηκα και Ελλάδα για σχεδόν ένα μήνα, να κάνω ένα γρήγορο απολογισμό πως πήγε το grow.

α) Δεν είμαι για αυτόματα! Κάποιοι το έχουν, κάποιοι όχι. Ο Psynobi πχ κάνει γαμώ τα αυτόματα, βασικά γαμώ τα φυτά κάνει γενικά, εγώ τουλάχιστο με τα αυτόματα δεν τα πάω καλά άρα δεν ξαναβάζω.

β) Τα dinafem μου φάνηκαν άθλια. Το ένα το πέταξα, δεν το έχω ξανακάνει αυτό στη ζωή μου να πετάξω θηλυκό φυτό.

γ) Από απόδοση λόγο καψιμάτων άσχημα πήγε, στα 180 τώρα και άλλα δύο dinafem να κοπούν που με το ζόρι να δώσουν από 15 το καθένα (α το είπα ότι δε μου αρέσαν τα dinafem ε)

δ) oh well... Big Grin
Απάντηση
Hi Blues, οταν λες 180g, απο ποσα φυτα δλδ?
το think diferent παντως ειναι και γαμω το χορτο.
High Times...1926
Απάντηση
180 από 9 φυτά. Όλα παίξαν γύρω στα 20. Και ναι, το Think Different πολύ μου άρεσε και μένα και σε φίλους του δοκίμασαν. Το mazar οκ και το polarlight είναι μια ελαφριά indica, τίποτα το σπουδαίο
Απάντηση
της dinafem πως σου φάνηκαν?
Απάντηση
Το ένα το πέταξα και τα άλλα δύο θέλουν ακόμα καμιά βδομάδα
Απάντηση
(12-29-2014, 05:47 PM)antibbnos Έγραψε:
(12-29-2014, 03:26 PM)Blues Έγραψε: Κάτι τέτοιο περίμενα κι εγώ, οι τιμές είναι (μπακάλικα) 3€/watt

30*3 =90 αν δεν κάνω λάθος Tongue

Εγώ υπολόγιζα την τιμή του στα 120, αν κάνει 150 είναι 5€/watt
Τα asl τα έχουν 80 τα 24w, άρα κάτω από 3€/watt, σχεδόν τα μισά.
ρεσπεκτ θεμα....αραγες...blues...antib...σε 60*60 3αsl *24 watt=240eyro ή 1*64 watt helios =250 eyro...μονο για το συγκεκριμενο χωρο....
Απάντηση
Εγώ το διαχωρισμό στα ASL και στα Helios θα τον έκανα ανάλογα με το ύψος που έχεις. Αν κινδυνεύεις τα φυτά να φτάνουν τα πάνελ όπως π.χ. στη μικρή μου τέντα, τότε ASL, άν έχεις ύψος τότε Helios.
Απάντηση
(12-28-2014, 03:46 PM)antibbnos Έγραψε: Ξεφεύγουν αρχικά σε τιμή αλλά σε 3-4 grows έχεις κάνει απόσβεση και εξοικονομείς από το ρεύμα.
Για ένα καλό 400ρι σετ HPS-MH με digital ballast και έναν καλό ρεφλέκτορα θέλεις κανά 300ρι.
Για LED θέλεις κανά 700ρι περίπου
Εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ 200w ανά τετραγωνικό
Αν πούμε οτι έχουμε ένα αυτόματο που κάνει 12 εβδομάδες *7 ημέρες * 18 ώρες = 1512 ώρες φωτισμού
HPS: 1512 * 0.4Kw = 604kwh
LED: 1512 * 0.2kw = 302kwh

Αν υπολογίσεις και τον παραπάνω εξαερισμό, τον παραπάνω κλιματισμό ή και ψύξη νερού για υδροπονία, τις παραπάνω φθορές σε φίλτρα λόγω παραπάνω εξαερισμού και όλους τους υπόλοιπους παράγοντες που κερδίζεις με τα LED, τελικά τα LED έχουν κόστος χρήσης 1/3 σε σχέση με τις HPS

Αν υπολογίσεις και τις τιμές ανά kWh, με μια μέση τιμή 0.10ε, και με υπολογισμένα κ τα υπόλοιπα που καίνε ρεύμα, ένα grow με 400αρα HPS θα κοστίσει περίπου 90ε ενώ με τα LED 35ε
https://www.dei.gr/Documents/xt.tim.1.7.08.pdf
Και αυτές οι τιμές αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ρεύματος στο σπίτι συνολικά αυξάνονται.
Στο περίπου κερδίζεις κανά 50ρι το grow.
Αν έχεις μικρά πάνελ όπως τα πάνελ του Αστήρ ή τα αυστριακά που έχει ο blues, και τα βάζεις και σταδιακά (δλδ στην ανάπτυξη 100w αντί για 200w, τουλάχιστον έτσι το κάνω εγώ) και αν υπολογίσεις και το κόστος αντικατάστασης των λαμπτήρων HPS-MH(κανά 80ρι-90ρι για τις καλές), που κάθε 3 grows πέφτει η απόδοση τους κάτω από το 80%, κάνοντάς τες μη αποδοτικές, τελικά γλιτώνεις κανά 80ρι το grow, κάπως έτσι τα είχα υπολογίσει στα grow που έκανα.

Επειδή παρακολουθώ την εξέλιξη των led τα τελευταία χρόνια, και έχω δει/διαβάσει μπόλικα, έχουμε να δούμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα τα επόμενα χρόνια.
καλα τα λες φιλε μου αλλα νομιζω οτι ξεγιελιεσαι λιγο(φιλικα παντα μιλαω)εχω κανει grow me cfl me led kai mh,hps!!as ξεκινισουμε με τα led!
για ενα χωρο λιγο περισοτερο απο 1μ3 θες τουλαχιστον 600w led αν θες να πεις οτι εβγαλες λιγο χορτο(δοκιμασμενα ολα αυτα)επισεις ειναι πολυ ακριβα!!
cfl στον ιδιο χωρο 10χ40w ιδιες θερμοκρασιες με τα led και περριπου τα ιδια αποτελεσματα στον ιδιο χρονο πανω κατω
παμε τωρα και στα κτηνη mh κ hps οι οποιες ειναι οι καλυτερες με διαφορα!!μια λαμπα 400w mh-hps δεν καιει περισοτερο απο 10 cfl η 500w led!!
400w 24 ωρες αναμενη καιει περιπου 1,20ε την ημερα επι 100 μερες 120 ευρω!!!και ολα αυτα για 24 ωρες και τα αποτελεσματα συγκομιδης τα διπλασια αρα κατα τη γνωμη μου τα led ειναι μονο για να ελλατωσεις τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους και οχι για καλυτερα αποτελεσματα!!400w hps ειναι ιση με 1000w led
cooltube me 400E και 2 εξαερισμους απο 17ε ο ενας και τελειωσες σε 90χ90χ200 growroom!!
Απάντηση
(09-20-2015, 07:16 PM)dennis Έγραψε: για ενα χωρο λιγο περισοτερο απο 1μ3 θες τουλαχιστον 600w led αν θες να πεις οτι εβγαλες λιγο χορτο(δοκιμασμενα ολα αυτα)επισεις ειναι πολυ ακριβα!!

Τελείως αυθαίρετη δήλωση φίλε μου που δε στέκει με την καμία. Αν έδωσες 1500$ που έκαναν κάτι ντισκόμπαλες πριν 2-3 χρόνια και δεν κάνουνε δουλειά, δε σε φταίει κανείς
Απάντηση
dennis.. έχεις πει δυο τελείως άκυρα πράγματα..

1ον οτι 10χ40w cfl (400w) είναι καλύτερες σε απόδοση απο 600w led
2oν οτι 400watt hps = 1000watt led...

απλώς δεν παίζουν αυτά που λες..
Απάντηση
Μην τρελαίνεστε, να σας δώσω εγώ την απάντηση.

Για ένα τετραγωνικό που λέει ο φίλος, αν θέλουμε να το καλύψουμε με τα culti150 ή άλλα αντίστοιχα ονομαστικής απόδοσης 150w, τότε ναι θέλουμε 4 πάνελ, άρα ονομαστική απόδοση 600W.
Αυτό που μάλλον αγνοεί ο φίλος, είναι οτι η πραγματική απόδοση αυτών των πάνελ είναι (αν θυμάμαι καλά) 79w.

Μην τα λέμε συνέχεια ένας είναι ο τρόπος να τα μετρήσεις σωστά. Πόσες kwh έχεις κάψει με τον έναν εξοπλισμό (μαζί με τον εξαερισμό) και πόσες με τον άλλον και να μετρήσεις γραμμάρια.
Έμπειρος grower δεν είμαι (<15 grows) αλλά έχω δουλέψει και με cfl και με hps και με led (asl). Την απόδοση που πήρα (όχι γραμμάρια, γραμμάρια/kwh) με τα asl δεν πρόκειται να την πιάσω με Hps με τίποτα. Εκτός και αν καταφέρω με μια 400άρα να βγάλω 500+γραμμάρια
Απάντηση
δηλαδη ποσα helios 64 (σε 1*1*2) χρειαζονται για να εχουμαι πανω κατω την ιδια ποσοτητα με 400watt hps;;;
Απάντηση
4 χ 64
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)