Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-liquid cannabis ( φτιάξτο μόνος σου)
γεια σας παίδες

παρακάτω θα περιγράψω. και με φώτο.. πως γίνεται να φτιάξουμε υγρό κάνναβης για ηλεκτρονικό τσιγάρο..
..με στόχο
να εξορύξουμε όσο περισσότερη thc από το φυτό μας  
να διατηρήσουμε το άρωμα και την γεύση του
να κρατήσουμε το μείγμα ομογενοποιημένο σε διάρκεια
να επιτύχουμε την καλύτερη καύση με τα λιγότερα κατάλοιπα στην αντίστασή μας

μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα στα ξένα φόρουμ και αφού έκανα 5-6 διαφορετικές προσπάθειες με τους διαφόρους τρόπους που προτιμούνται στο διαδίκτυο.....κατέληξα σε έναν...(τον πιο ικανοποιητικό για τα γούστα μου) ...τρόπο
που δεν τον έχω δει να υπάρχει κάπου μέχρι στιγμής  :d  

το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να βάλουμε στην κατάψυξη ένα βάζο γυάλινο και ένα μπουκάλι οινόπνευμα
καθαρό-πόσιμο 95 βαθμούς για 24 ώρες
παράλληλα να ξεράνουμε πάρα πολύ καλά μια ποσότητα από το φυτό μας (εγώ έβαλα 3.5 g)
ο στόχος είναι να μείνει ελάχιστη έως καθόλου υγρασία...έτσι ώστε να μπορέσουν να τριφτούν εντελώς οι παπάδες σε πολύ μικρά τρήματα.....εγώ το βάζω μέσα σε ένα μπολ μαζί με 200g (σακουλάκια)silica gel...για 24ωρες

αφού έχουμε τρίψει καλά το υλικό μας το βάζουμε μέσα στο παγωμένο βάζο και το καλύπτουμε με το παγωμένο οινόπνευμα
ίσα ίσα να το καλύψει.. (το υλικό μας)
ξανά στην κατάψυξη (χωρίς να το ανακινήσουμε) για 4-6 ώρες

μετά το πέρας του χρόνου το βγάζουμε και το ανακινούμε καλά (σαν φραπέ) για μερικά λεπτά
έπειτα το σουρώνουμε μέσα σε ένα άλλο βάζο γρήγορα πριν ζεσταθεί (εγώ χρησιμοποιώ μεταλλικό μικρο σουρωτήρι για τσάι)
συμπληρώνουμε στο μείγμα φυτού που έχει μείνει λίγο οινόπνευμα (αφού ρίξουμε ξανά στο βάζο οτι κράτησε το σουρωτήρι)
και επαναλαμβάνουμε την παραπάνω διαδικασία
(το μείγμα που μένει μπορούμε να το συμπιέσουμε μέσα σε μια σύριγγα 20αρα με σκοπό να στραγγίξει οτι κρατάει το μείγμα φυτού με τις λιγότερες απώλειες)

τώρα έχουμε ένα βάζο με ένα υγρό ελαφρώς πράσινο και απαλλαγμένο από την φυτική ύλη ..αλλά με αρκετή γύρη καφετιού χρώματος ...που μπορούμε όμως να το αφήσουμε εκτός ψυγείου για όσο θέλουμε πριν περάσουμε στο επόμενο βήμα

το επόμενο βήμα ειναι να φιλτράρουμε το μείγμα μας ξανά με σκοπό να έχουμε ενα υγρό χωρίς στερεές προσμίξεις με τις λιγοτερες απώλειες (εγώ χρησιμοποιώ μια μεγάλη 20αρα σύριγγα με χοντρή βελόνα και φιλτράκια 2-3 για στριφτό..κομμένα  στην μέση)..... το ρουφάω (θα αλλάξω φιλτρακι 2-3 φορές) και αδειάζω το καθαρό πλέον υγρό σε ένα καινούριο βαζάκι

τώρα είμαστε έτοιμοι να εξατμίσουμε το οινόπνευμα από το υγρό μας και να πάρουμε το λάδι του...(και αυτό πρέπει να γίνει χωρίς θέρμανση) ...και γίνεται αν χύσουμε το υγρό μας σε ένα πυρέξ γυάλινο μεγάλης επιφανείας και το αφήσουμε σε ζεστό χώρο ή πάνω σε θερμαινόμενη κουβέρτα καλύτερα.. για λίγη ώρα..μέχρι να εξατμιστεί ούλο το οινόπνευμα  

αφού συλλέξουμε με ένα-δυο ξυραφάκια το λάδι μας....ξύνοντας πολύ καλά όλη την επιφάνεια του πυρέξ προς το κέντρο του...είμαστε έτοιμοι για το τελευταίο βήμα ...βάζοντας το λάδι μας πλέον στο πιο μικρο βαζάκι που έχουμε

στο τελευταίο βήμα έχουμε και την πιο μεγάλη δυσκολία ..καθότι για να το κάνουμε e-liquid πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μια ειδική pg (προπυλενογλυκόλη) που έφτιαξαν τα αμερικανάκια ειδικά για αυτήν την δουλειά..το όνομά της.. ejmix

και λέω δυσκολία γιατί πρέπει να την προμηθευτούμε.... μόνο απο εξωτερικό  
http://www.ivapour-elixir.co.uk/pg-vg-li...ejmix.html

αν έχουμε λοιπόν την ejmix προπυλενογλυκόλη ...ολα είναι εύκολα...την βάζουμε μέσα στο μικρο βαζάκι σε αναλογία 1 λάδι 2 ejmix ή 1-1 ή 1-3...(0,8g λάδι μου έβγαλαν τα 3,5g ) μετά στα μικροκύματα 9-10 δεύτερα...ανακατεύουμε λίγο με κάτι λεπτό μεταλλικό....και είμαστε έτοιμοι να ατμίσουμε το υγρό μας που μοσχοβολάει...και με 3-4 ρουφηξιές το λέει το ποίημα  :p

[Εικόνα: 103zkg2.jpg]
[Εικόνα: f1crv6.jpg]
[Εικόνα: 21orq6s.jpg]
[Εικόνα: 2eyhlb4.jpg]
[Εικόνα: 107nlfm.jpg]
[Εικόνα: oqvwk6.jpg]
[Εικόνα: 2vmbluv.jpg]

συνεχίζεται....  

Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση

ads by gr420info

[Εικόνα: 1zdowh1.jpg]
[Εικόνα: 28coq2u.jpg]
[Εικόνα: mseqso.jpg]
[Εικόνα: 1570ku8.jpg]
[Εικόνα: 289z8r8.jpg]
[Εικόνα: fksg01.jpg]
[Εικόνα: 24qsfnc.jpg]
[Εικόνα: x0xzee.jpg]
Απάντηση
έτσι ... μπρίζωσε μας

το λάδι που μαζεύεις με το ξυράφι γίνεται να το φας ; ή θέλει ακόμα πιο καθαρό οινόπνευμα ;
Απάντηση
ωραίος ευχαριστούμε !!
Απάντηση
(01-28-2016, 11:07 PM)asmonte Έγραψε: έτσι ... μπρίζωσε μας

το λάδι που μαζεύεις με το ξυράφι γίνεται να το φας ; ή θέλει ακόμα πιο καθαρό οινόπνευμα ;

αν γίνεται λέει.....εγώ την πάτησα (έγλυφα τα σύνεργα κατά τη διαδικασία) ...και είπα τον δεσπότη  παναγιώτη ξαφνικά μετά καμιά ώρα
αν και καλύτερα θα είναι αραιωμένο με λίγο οινόπνευμα....για να μπορεις να ελεγξεις την δόση.....δυο-τρεις σταγονες θα ειναι αρκετές    
Απάντηση
ωραία! οι περισσότεροι τρόποι που διάβασα στο ίντερνετ περιλάμβαναν μπεν μαρί, αλλά ο δικός σου τρόπος θα με κάνει να το δοκιμάσω επιτέλους.
Απάντηση
(01-28-2016, 11:50 PM)super silver haze Έγραψε: ωραία! οι περισσότεροι τρόποι που διάβασα στο ίντερνετ περιλάμβαναν μπεν μαρί, αλλά ο δικός σου τρόπος θα με κάνει να το δοκιμάσω επιτέλους.

αυτός ο τρόπος γεννήθηκε μέσα από το κυνήγι απο μέρους μου....να διατηρηθεί η γεύση και το άρωμα.....και η δύναμη φυσικά  
..γιαυτό τον σκοπό δεν έγινε και [size=small][font=arial, sans-serif]αποκαρβοξυλίωση[/font][/size]
[size=small][font=arial, sans-serif] [/font][/size]
Απάντηση
πολυ ομορφα ολα αυτα... αλλα που στο π@@@@ο βρισκετε καθαρο οινοπνευμα ρε παιδια ?! Huh αυτα που εχει το σουπερ μαρκετ η τα φαρμακεια ειναι μουφα μιας και δεν ειναι τοσο καθαρα...σωστα ?

μιλάμε για καθαρη εθανόλη ? isopropyl ? στα λάδια μια ζωή πρόβλημα με τους διαλύτες είχα πέρα απο βουτάνιο δεν εχω κάνει tries με αλλες μεθοδους γιατι δε βρισκω εθανόλη πουθενα! μονο μια φορα μου είχε φέρει φίλος 250ml και αυτο με 1000 παρακαλια που έχει πατερα οινοποιο και αυτος τα παιρνει σε βαρελια για να κανει το κρασι... η οτιδηποτε κανει δε ξερω.. θελει ειδικες αδειες και 1002 ιστοριες
Απάντηση
sig +1 για την πολύ καλή δημοσιεύση και τον κόπο σου.έυγε!!!
Απάντηση
φιλε εισαι σε αλλο επιπεδο πλεον + 1000
Απάντηση
(01-29-2016, 12:31 AM)trompetas Έγραψε: πολυ ομορφα ολα αυτα... αλλα που στο π@@@@ο βρισκετε καθαρο οινοπνευμα ρε παιδια ?! Huh αυτα που εχει το σουπερ μαρκετ η τα φαρμακεια ειναι μουφα μιας και δεν ειναι τοσο καθαρα...σωστα ?

εγώ δεν δυσκολεύτηκα .....μου έφερε ο φαρμακοποιός μου .....άμα θες πιες το μου είπε ....([size=small][font=arial, sans-serif]είχε[/font][/size] [size=small][font=arial, sans-serif]έγκριση[/font][/size] απο το χημείο του κράτους ) 
και του έσκασα 18ε τα 250ml 

στο εξωτερικό έχω δει  το κάνουν και με  [size=small][font=arial, sans-serif] [/font][/size][font=arial, sans-serif][size=small]καθαρό ασετόν.... αλλά το φοβάμαι αυτό...όπως φοβάμαι και το βουτάνιο...αν και σε μικρές ποσότητες υπάρχει στο οργανισμό μας...για το ασετόν λέω [/size][/font]

[font=arial, sans-serif][size=small](με ενδιαφέρει το θέμα αν κάποιος έχει εμπειρία ...γιατί για μένα οι διαλύτες είναι μονόδρομος....καθότι δεν καπνίζω και ως επί το πλείστον  χρησιμοποιώ την κάνναβη για λόγους υγείας και όχι διασκέδασης)    [/size][/font]
Απάντηση
η δουλειά γίνεται πολύ πιο απλά με ισοπροπυλική 94 ή 95 βαθμών από οποιοδήποτε φαρμακείο...κι η τελική ποσότητα έρχεται περίπου 10/1...

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
sig δε λες το φαρμακοποιο σου να παραγειλει κανα 2λιτρο μπουκαλι :d ? ερχομαι να το παρω χθες κιολας...
Απάντηση
(01-29-2016, 07:48 PM)trompetas Έγραψε: sig δε λες το φαρμακοποιο σου να παραγειλει κανα 2λιτρο μπουκαλι :d ? ερχομαι να το παρω χθες κιολας...

εγω την επόμενη θα πάρω απο εδώ......δεν συμφέρει 18 ευρα τα 250ml

http://www.4umarket.gr/p-691531/oinopneu...oiias.html
Απάντηση
(01-29-2016, 08:04 PM)sig-p239 Έγραψε: εγω την επόμενη θα πάρω απο εδώ......δεν συμφέρει 18 ευρα τα 250ml

http://www.4umarket.gr/p-691531/oinopneu...oiias.html

αυτό το έχω πάρει κ γω αλλά μόνο για να καθαρίζω τα ψαλίδια μου κ τα χέρια μου μετά το τριμμάρισμα, νόμιζα οτι θέλει παραπανω βαθμούς για λάδι. 

sig δες αυτό το βιντεακι... https://www.youtube.com/watch?v=_mnwade0pfq το φτιάχνει με ουίσκι κ είναι ότι πιο εύκολο έχω δει + οτι η φάτσα του τύπου είναι πολύ συμπαθητική !
Απάντηση
(08-11-1974, 02:20 AM)asmonte

sig δες αυτό το βιντεακι... [url=https://www.youtube.com/watch?v=_mnwade0pfq' Έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=_mnwade0pfq[/url] το φτιάχνει με ουίσκι κ είναι ότι πιο εύκολο έχω δει + οτι η φάτσα του τύπου είναι πολύ συμπαθητική !

και έτσι γίνεται asmonte.....αλλά αφού το έβαλε στο φούρνο.....πάνε τα αρώματα και οι γεύσεις.....καμία σχέση αν δεν το βάλεις

η[font=arial, helvetica, sans-serif] αποκαρβοξυλίωση προτείνεται ....περισσότερο για θεραπείες σε περίπτωση καρκίνου.....αλλά χαλάει εντελώς γεύση και οσμή[/font]

[font=arial, helvetica, sans-serif]  ([font=arial, helvetica, sans-serif] αποκαρβοξυλίωση είναι... η αφαίρεση μιας καρβοξυλομάδας (co2 + h) από το φυτοκανναβινοειδές τηc-α, ώστε να δημιουργηθεί το ενεργό thc, που θα ταιριάζει πλέον στον υποδοχέα cb-1 ορισμένων κυττάρων)[/font][/font]
Απάντηση
παρα πολυ χρησιμο αυτο το αρθρο.ευγε φιλε μου
Απάντηση
τελικά ποια τα αποτελέσματα της δοκιμής???
Leaf "Το χόρτο είναι η θεραπεία ενός έθνους, το αλκοόλ είναι η καταστροφή του." Leaf
Απάντηση
(09-22-2016, 05:58 PM)aggelosgr Έγραψε: τελικά ποια τα αποτελέσματα της δοκιμής???

ωραία 'aggelos....σαν dry herb vaporizer είναι....το καλό της ejmix είναι οτι δεν αλλάζει το liquid με την πάροδο του χρόνου
ακόμα το έχω και είναι σαν την πρώτη μέρα ....δεν το πολύ χρησιμοποιώ γιατί μου λερώνει τους ατμοποιητές μου :p
Απάντηση
παίζω μπάλα με ένα evic vtc mini 75w και τον smok tfv4 με επισκευασιμη..θα σου στείλω μνμ για κάποιες πληροφορίες αν μπορείς να μου τις δωσεις
Leaf "Το χόρτο είναι η θεραπεία ενός έθνους, το αλκοόλ είναι η καταστροφή του." Leaf
Απάντηση
sig αυτη την προπυλενογλυκολη,γιατι μονο απο εξωτερικο?
το υγρο για ηλ. τσιγαρο,που φτιαχνεις μονος σου την γευση δεν κανει?
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
(12-03-2016, 10:38 PM)manifesto Έγραψε: sig αυτη την προπυλενογλυκολη,γιατι μονο απο εξωτερικο?
το υγρο για ηλ. τσιγαρο,που φτιαχνεις μονος σου την γευση δεν κανει?

δεν κάνει.....κάνει δηλαδή αλλά χάνει την ομογενοποίηση της με το thc ..
..και πρέπει να την ζεστάνεις ξανά όταν διαχωριστεί.....εξαρτάτε το πότε....ανάλογα και την θερμοκρασια περιβάλλοντος
Απάντηση

Απάντηση
τόσος κόπος για το τίποτα... εξηγώ
παρήγγειλα το vapeur extract από amazon 23ευρω τα 30μλ. είχα φτιάξει το λαδάκι μου με διαλύτη οινοπνευμα 95 βαθμών κ έφτιαξα λίγο υγρό με αναλογία 2:1 γιατί έτσι λέγανε στα φόρα. ομογενοποιημένο πλήρες το αποτέλεσμα με μόνο 10 δεύτερα στο μικροκυμάτων. γεμίζω ένα φτηνό ατμοποιητή των 6 ευρώ κ τραβάω... κ μου ρχετε μια γεύση  Sick καμμένης χασισίλας σαν από τις σοκολάτες που ψωνίζαμε παλιά που έπρεπε να κάψεις το μαχαίρι μέχρι να πυρώσει για να κόψεις την πλάκα. ε, κάπως έτσι περίπου.
δεν άντεξα να ατμίσω πάνω από μισό μλ. το άκουσμα δεν νομίζω να ήρθε ποτέ. βέβαια δεν είχα την υπομονή να περιμένω πολύ ώρα. μετά από μια ώρα, άναψα το βαπόρι για σίγουρα αποτελέσματα.
δεν ξέρω αν έκανα κάτι τόσο λάθος για να έχω τόσο χάλια αποτελέσματα, αλλά μετά από την εμπειρία ενός σωστού vaporizer όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες.
Απάντηση
αντί για ej mix παιζει να μας κάνει και τίποτα από αυτα;
https://www.nobacco.gr/el/shop/e-liquids/diy

προπυλενογλυκόλη λένε ότι έχουν κι αυτά, το χει δοκιμάσει μήπως κανείς;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)