Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
southafrican kwazulu 100%sativa
Μια γνωμη για το φυτο παιδια. Του εκανα LST στο 3ο προς 4ο γονατο. Τωρα ειναι 20 ημερων αλλα μου φαινεται αρκετα μικρο. (εκανα λαθος με την αποσταση τις πρωτες δυο εβδομαδες ) . Εσεις τι λετε ?

https://www.anony.ws/image/JVMT

https://www.anony.ws/image/JVMW

Το σετακι ειναι σε ντουλαπα με 250 watt cfl (διπλη grow-bloom) για εξαερισμο τωρα θα βαλω εναν ανεμιστηρα και εχω λυπανει με sensi grow .
dont get drunk
have some skunk
Απάντηση

ads by gr420info

Γεια σου Μπομπυ! Η λαμπα σου μιας και ειναι cfl δεν καιει τα φυτα οπως μια HPS η MH και ετσι πιστευω πρεπει να την βαλεις πιο κοντα στο κοριτσι σου για να κανει περισσοτερη φωτοσυνθεση και να μεγαλωσει. Σκεψου οτι οσο πιο μακρια ειναι η λαμπα τοσο λιγοτερο φωτοσυνθετει, βεβαια και αυτη η λαμπα καιει λιγο οποτε μην την βαλεις και να αγγιζει τα φυλλα γιατι θα στα καψει, αλλα βαλ την αρκετα κοντα ωστε οταν εχεις το χερι σου πανω απ την κορυφη του φυτου με την παλαμη προς τα κατω να μην νιωθεις καποια ενοχληση στην πανω μερια του χεριου σου. σε εκεινη την αποσταση το φυτο σου θα παιρνει την μεγαλυτερη δυνατη ποσοτητα αλλα και με ασφαλεια ωστε να μην καει.

Βρες ενα σταθερο κουτι η 5-6 βιβλια και βαλ τα κατω απο τη γλαστρουλα σου.

Καλες σοδειες!
Smoke26 Merilize Legajuana!  Leaf
Απάντηση
Γεια σου φιλε , ειχα προβλημα με τον εξαερισμο . Τωρα που εβαλα τον ανεμιστηρα ειμαι στους 20 ποντους αποσταση και με καλες θερμοκρασιες 24-25 βαθμους . Απλα λογω περιορισμενου χωρου ο ανεμιστηρας ειναι απο εξω και πρεπει να εχω λιγο ανοιχτη την πορτα για να περναει ο αερας σωστα. Θα επηρρεασει αρνητικα το ανοιγμα της πορτας ? Επισης τα αλουμινοχαρτα κανουν δουλεια ή να τα βγαλω ? (το ντουλαπι ειναι λευκο)
dont get drunk
have some skunk
Απάντηση
Πολυ καλο το οτι ρυθμισες την θερμοκρασια, κοιτα ομως να μην πεφτει κατω απο 20 το βραδυ που θα σβηνει η λαμπα. Το αλουμινοχαρτο ειναι απ τα χειροτερα που μπορεις να χρησιμοποιησεις. Αλλα μιας και εισαι τυχερος και η ντουλαπα σου ειναι απο μεσα ασπρη βγαλε τα αλουμινοχαρτα, το ασπρο αντανακλαει ενα σημαντικα μεγαλυτερο ποσοστο φωτος σε σχεση με το αλουμινοχαρτο. Οποτε οπως σου ειπαν και τα παιδια, βγαλ' το.
Το θεμα σου με την ανοικτη πορτα θα ειναι οτι οταν θα κλεινει η λαμπα του φυτου θα πρεπει να μην μπαινει κανενα φως μεσα στο ντουλαπι, αν ειναι ανοικτη η πορτα και πας πχ στο δωματιο και αναψεις το φως οταν θα ειναι κλειστη η λαμπα του φυτου δεν ειναι καλο και μπορει να σου στρεσαρει το φυτο. Εκτος αν ειναι σε καποιο σκοτεινο δωματιο το οποιο θα παραμενει κλειστο οσο ειναι κλειστα και τα φωτα. Πορτα παντζουρια κτλ ολα κλειστα, αυτο βεβαια πρεπει να βρεις εναν καλο τροπο για να το συνδυασεις με τον εξαερισμο γιατι απ οσο καταλαβα εχεις ανοιχτο το παραθυρο.
Εγω προσωπικα που τα εχω στην ντουλαπα εχω κλειστο το παντζουρι και την μπαλκονοπορτα το βραδυ ωστε να μην μπαινει καθολου φως στο δωματιο.

Καλη συνεχεια να εχεις με το γκροου σου! Εγω περιμενω με ανυπομονεσια τα τρια αυτοματα που εχω βαλει, περιπου ενας μηνας εμεινε!
Smoke26 Merilize Legajuana!  Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)