[Outdoor] Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω
#9
(12-02-2023, 00:43 )prasinos Έγραψε: @Skouboy Για σπορόφυτα με led panel στα 240 βαττ και στα 55εκατ , θεωρώ είναι παααρα πολύ φώς..

Θα το κατέβαζα στους 30 πόντους και θα γύριζα το dimmer στο ελαχιστο και σιγα σιγα θα ανέβαζα βαττ

Σύντροφε το πάνελ το είχα στα μισά να δουλεύει και απόσταση 55 εκ χωρίς κανένα πρόβλημα το πήγα στα 70 εκατοστά και 100% το πάνελ αυτήν την στιγμή μόλις είδα το πρόβλημα το έχω στα 80+ και 100% 

Το περίεργο είναι ότι το πάθανε όλα μαζί λίγο μετά το σημερινό πότισμα εκεί σκαλονω εγώ.. 

Και ναι μεν είναι 240 βατ αλλά ο χώρος είναι 1×1×2 δηλαδη απλώνετε το φως. 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. 

Δεν έχω και εμπειρία με led 1ο grow me led και δεν βρίσκω πουθενά μα πουθενά πληροφορίες για το συγκεκριμένο πάνελ και τι απόσταση να έχω τα φυτά

Κοιτάξτε εδώ κάτι περίεργο. Για αυτό έχω σκαλωσει και δεν ξέρω αν είναι από το φως η το νερό! 

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω ένα φυτό το οποίο είναι σε πιο ψηλή γλάστρα άρα πιο κοντά στο λεντ με την μόνη διαφορά ότι αυτό το φυτό δεν βρίσκεται ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ αλλά πιο δίπλα ! 

Επίσης να σημειωθεί ότι αυτό το φυτό δεν ποτίστηκε σήμερα! 

Ενώ τα άλλα είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια του λεντ και ποτιστηκαν  σήμερα τι λέτε να φταίει.! 

   

Τώρα μόλις κατέβασα 2 εφαρμογές απόσταση από τις κορυφές είναι 86 εκατοστά

Και οι 2 εφαρμογές μου έδειξαν 6.700 lux με το ντιμερ στο πιο χαμηλό... Δηλαδή τόσο δυνατό είναι ένα πάνελ 240 βατ που απόσταση 86 εκατοστά στο πιο χαμηλό που μπορώ να ρυθμίσω το πάνελ μου δείχνει 6.600 ;; Να εμπιστευτώ τις εφαρμογές;;

Σε σχέση με πριν που το είχα στο 100% με τώρα που το έχω στο 25% μου φαίνεται πολύ λίγο το φως ρε πουστη μου.. και η απόσταση 86 εκ.....

Το πήγα και στο 100% από την ίδια απόσταση και μου έδειξε 50.000 και οι δύο εφαρμογές
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - από Skouboy - 12-02-2023, 01:09

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)