[Outdoor] Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω
#34
(13-02-2023, 12:37 )Tim74 Έγραψε:
(13-02-2023, 12:22 )Skouboy Έγραψε: Τιμ θεουλης χαχαχαχαχα

Φωτό μόλις τώρα 8.000 λουξ στους 75 πόντους στα 80 βατ και φαίνονται χαρούμενα 


Έχω κάνει και μεταφύτευση σε μερικά και σε συνδιασμό με τις πετσέτες η υγρασία πλέον είναι από 55-65%
Σταμάτα να μετράς Lux, τα par μας ενδιαφέρουν. Δεδομένου ότι εμένα το photone, στους 80 πόντους μου μετρά 370 ppfd & 19000 περίπου lux, εσύ τώρα μάλλον είσαι χαμηλά.. 
Πονοκέφαλος με την διαχείριση του φωτός το ξέρω, αλλά όλοι μαζί θα βρούμε την λύση...


Φιλαράκι σου είπα πως δεν μπορώ να εμπιστευτώ την εφαρμογή θέλει καλιμπραρισμα πράγμα που δεν ξέρω να κάνω! (Διαφορετικά κινητά 3 για την ακρίβεια δείχνουν άλλα Ντι άλλων) 

Όταν ανοίγω την εφαρμογή και το κάνω να φτάσει 350ppfd πιάνω και 27.000 λουξ και εκεί τα φυτά μαραζώνουν! Οπότε καταλαβαίνεις δεν μπορώ να το κάνω αυτό καθώς βλέπω τα φυτά μου να ενοχλούνται.. 

Τώρα στα 8.000 λουξ μου δείχνει 150 το ένα κινητό 190 το άλλο 100 το άλλο.. πες μου εσύ τώρα τι να κάνω και πιο να εμπιστευτώ.! 

Τα φυτά μου από εχθές και σήμερα από τις 7 το πρωί που έχω τα φώτα στα 75 εκ 80 βατ και 8.000 λουξ είναι ευχαριστημένα. 

Όταν φύγουν από σποροφυτα και θα μπορώ να παίξω σε μεγάλη κλίμακα τα λουξ 15.000 έως 50.000 εκεί θα κρατήσω πάλι μια ασφαλής απόσταση στα 75 εκ θα αυξήσω φωτισμό και σίγουρα θα αυξηθουν και τα ppfd  

Δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο από το να πάω 

1 με το μάτι 
2 με την ασφαλή απόσταση 
3 με τα λουξ 

Εφόσον έχω δει ότι 
1όταν πιάνω 350ppfd μου μαραζώνουν
2 διαφορετικά κινητά διαφορετικά αποτελέσματα

Τώρα σου είπα θα κινηθώ με γνώμονα τα μάτια μου την απόσταση και τα λουξ έτσι και αλλιώς όταν αυξήσω την ένταση θα ανέβει και το ppfd σίγουρα και ας μην ξέρω τον πραγματικό αριθμό 

Άσε που 10 Μαρτίου θα πάρω άλλο ένα τέτοιο πάνελ . 

Το σίγουρο είναι πως μετά το καλοκαίρι θα πάρω το μηχάνημα που έχει 400-500 ευρώ και εκεί θα είμαι ακριβώς μα ακριβώς και θα φτάσω τα πάνελ μου στα μέγιστα αποτελέσματα τους με σιγουριά χωρίς να καίω τα φυτά.
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Αυτόματα fast buds 5 lsd 25 + ένα gorilla cookies + ότι άλλο ξεθαψω - από Skouboy - 13-02-2023, 13:26

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)