Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό
#1
Καλημέρα και εβίβες. Microdosing στην εβδομάδα μέσα λόγω δουλειάς και τα Σ/Κ ανάλογα τις υποχρεώσεις, κανονικές βίβες.

Που λέτε, είναι το 2ο grow μου αλλά λόγω απουσίας προσωπικού ημερολογίου και άλλης φάσης που ήμουν τότε, δεν μετράει το πρώτο. Μία ίσον καμία. Αν και σε 60*60*1.80 έβγαλα ~285g με 4 φυτά και 400W hps, τα οποία τιμήσαμε δεόντως τους επόμενους 6 μήνες με τις παρέες.

Τέλος όμως με την τύχη του πρωτάρη και το story time. Ας πάμε στην 1.2m2 τώρα, και με αρκετά περισσότερο κόσμο μέσα σε αυτή.

31/12/2022 ξεκινά το ταξίδι του σπόρου που στις 2/1/2023 ήταν ήδη στο σπορείο με το κεφαλάκι να φαίνεται 2 μέρες αργότερα. Ημέρα 7η στο σπορείο και αποφασίζω ότι η 3W led λάμπα του πορτατίφ στο γραφείο δεν κάνει δουλειά ούτε για 1 σποράκι όχι για τα 8 που είχα τότε στο πρόγραμμα. Μεταφυτεύω στις υφασμάτινες 15λιτρες και έχουμε ως εξής:
Royal Gorilla, Fat Banana (αγαπημένα munches που δεν τελειώνουν ποτέ), Cookies Gelato, 5x Bubble Kush (δωράκι από RQS).

Από αυτά επιβιώνουν όλα εκτός το 1 Bubble Kush που η ανάπτυξη ήταν 0 και σε αυτό το σημείο να πω ότι πετάχτηκε και ένας σπόρος Fat Banana νωρίτερα γιατί δεν έγινε ποτέ germinate. Βάζω τα φυτά με ντιμαρισμένα φώτα στα 200W περίπου 110cm απόσταση από το ζεύγος των φύλλων. Κάνω παραγγελία RQS, μπαίνουν 5 σπόροι δώρο από Special Kush #1 και λέω δεν πειράζει τσάμπα είναι "χωράνε" (γελάω).

Με απόσταση λοιπόν 1 βδομάδα από την αρχική σπορά έχουμε ένα Fat Banana και 3 εβδομάδες απόσταση τα Special Kush, τα οποία ήταν και τα 5 σκυλιά και παρόλο που δεν είχα ακόμα τη μικρή τέντα, πήγαν όμορφα και δεν κάηκαν. Το φως προφανώς και είχε ήδη προσαρμοστεί στις ανάγκες των υπόλοιπων.

Θερμοκρασίες 17-20 με σβηστά τα φώτα και παλιοϋγρασίες 65-75%, ενώ με αναμμένα 21-30 βαθμούς και 40-60% υγρασία μέχρι το τέλος της ανάπτυξης. Λίπανση όπως λέει το πρόγραμμα της Biobizz καθώς χρησιμοποιώ την πλήρη σειρά (χωρίς το Fish Mix) με το Light Mix χώμα και τάισμα σε κάθε πότισμα.

Τα φαινότυπα μέσα εκεί δίναν και παίρνανε, σχεδόν κάθε φυτό και άλλη προσωπικότητα. Φώτα πότε 18/6, πότε 20/4, πότε 24/0 για κάνα 2ήμερο... Μου ρίχνει την ασφάλεια για κάποιο λόγο ο χρονοδιακόπτης κατά το άναμα οπότε δεν του έχω μπέσα και πλέον 19:00 είμαι σίγουρα δίπλα στην τέντα για να τσεκάρω τι γίνεται και να σηκώσω ασφάλεια (είμαστε στην άνθιση, γι' αυτό).

Από εκπαίδευση το μενού είχε 3 top έκαστος εκτός τα νεαρά Special Kush που δέχτηκαν πιο πολύ LST και 1 top. LST κάθε 3-4 ώρες, άνοιγα την τέντα να τα χαϊδέψω λίγο και να τους πω 2 γλυκόλογα και να κλείσω μέχρι την επόμενη φορά. Γυναίκες είναι, θέλουν τη γλύκα τους κι αυτές. Να μην τα πολυλογώ αφού είναι περασμένα, ένα Light Stress , ένα Over κι ένα Under πότισμα αργότερα, βρίσκομαι με 3 φυτά (3 από τα 4 Bubble Kush) να έχουν κόψει την ανάπτυξη τους και ακόμα και τα κατά 3 βδομάδες νεότερα να τα έχουν περάσει. To topping να σημειωθεί πως έγινε σωστά αλλά με λάθος ενδεχομένως timing γιατί άφηνα 4-5 μέρες να βγει το νέο ζευγάρι και τους κούμπωνα τσιμπίδα ανάμεσα από τα μάτια, έχοντας πλέον 8-20 σημεία στο κάθε φυτό από επιλογή με ό,τι συνεπάγεται.

Το Cookies Gelato αφαιρέθηκε προ 3ημέρου γιατί έβγαζε τσουτσουνάκια και δεν ήθελα ούτε να χαραμίζω τα λιπάσματα ούτε τον χώρο για τον Ερμή και την παρέα του. Έκοψα βέβαια τα παπαδάκια που είχαν σχηματιστεί σε πρόωρο μεν στάδιο, αλλά είναι κάτι που είχα κάνει στο παρελθόν. Δίνουν μια εσάνς στην ομελέτα μας, όπως και τα φύλλα από την 7η-8η και πέρα εβδομάδα. Σαν microdose είναι, δεν χτυπάει, σαν placebo είναι παρόλο που είναι βρώσιμο. Για μένα που τρώω και τον τοίχο άμα λάχει είναι μια λύση για να μην πετάξω ΟΛΟ το φυτό, αλλά ειλικρινά αξίζει μια δοκιμή με προσοχή και σεβασμό στην διαδικασία επεξεργασίας. αποξήρανση, "αποκαρβοξυλίωση" και ψήσιμο σε χαμηλή φωτιά.

Κάπως έτσι ήρθαμε στην ημέρα 62 από τότε που γύρισε το κεφαλάκι του ο σπόρος και με κοίταξε, μέχρι και σήμερα που ανθίζουν οι κοπέλες εδώ και 22 ημέρες. Τώρα κοιμούνται γιατί ξενύχτησαν αλλά θα επιστρέψω μόλις ξυπνήσουν για πλήρες ρεπόρτο και όχι περίληψη του κύκλου, μετά το πότισμα φυσικά.

σ.σ.: Με τόσο στρες που έχουν περάσει τα κορίτσια μου, ψάχνω 3 φορές το 12ωρο για τσουτσούνια και είμαι και πολύ ευχαριστημένος για το πως είναι τώρα οπτικά και στην οσμή γιατί δεν έχουν τραβήξει και λίγα... Ουκ ολίγες φορές έχω ανοίξει στο "12ωρο σκοτάδι" να τσεκάρω για υγρασία και θερμοκρασία ή το πως είναι τα κορίτσια μου. Μόλις πέταξα το ένα όμως ίσιωσα και δεν τα ενοχλώ πλέον.

Σε άλλα νέα κι εντελώς τυχαία πήρα και μια 40*40*120 με συνολικό κόστος 150 γιούρο με τα φώτα με τον εξαερισμό, το χρονοδιακόπτη και το θερμοϋγρασιόμετρο. Έβαλα μέσα μια υφασμάτινη 25λιτρη που ξεκίνησα ένα Cookies Gelato (πολύ πριν ερμαφροδιτίσει το πρώτο) σαν μαμά και βλέπουμε πως θα πάει. Ακόμα είμαστε Day 17 (σήμερα) με 24/0 εξ αρχής οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι πως οι θερμοκρασίες παίζουν 20-22 και υγρασία σπίσης σταθερά 60-65% και πότισμα όταν χρειάζεται με φειδώ χωρίς κάτι παραπάνω από pH down για να ισιώσει στα 6.1-6.3. Φτου φτου να μη σε ματιάσω κοπέλα μου.

σ.σ.2: Ο ενθουσιασμός μου δε με άφησε να περιμένω να κάνω τη δημοσίευση το βράδυ, οπότε προς το παρόν μόνο μέλι και η τηγανήτα αργότερα.
Joint Pass
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - από Galaxiarchus G - 01-03-2023, 08:44

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)