Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό
#33
Καλό μήνα να έχουμε γκρόουερς και στόουνερς.

Μετα από 12-14 ημέρες αποξήρανση ετοιμαστηκαμε, μπήκαμε σε βάζα για 3 μέρες μέχρι να έρθουν τα Grove Bags. 
   

Για τα grove bags εχω δει ότι δεν τα ανοίγουν να ρευτούν, το point είναι να αποφύγουμε τη διαδικασία και να τα κάνει όλα η σακούλα μόνη της... Ισχύει αυτό ή είναι παπατζιλικι και να ανοίγω κανονικά 2 φορές τη μέρα;;

Πήγαμε φυσικά όχι όσο περίμενα για πρώτο γκρόου (παραπλανητικές πληροφορίες από τις σποροτραπεζες), αλλά ικανοποιητικά σε σχέση με αυτό που περίμενα! 0.67g/watt με χίλιες δύο ταλαιπωρίες και διάφορες χαζομάρες λόγω απειρίας.

Τριμάρισμα όσο πήγαινε, δεν άφησα σχεδόν καθόλου φύλλα στους παπάδες και ελάχιστους μεγάλους τους άφησα ακέραιους, γενικά τους προτιμώ μικρούς και άφυλλους για να μη γρατζουνανε το λαιμό τα φύλλα στο κάπνισμα είτε είναι σκέτο είτε με καπνό.

Ολα κόπηκαν για εγκεφαλικό high και μπορώ να πω πως πέτυχε αυτό το σχέδιο και στις 4 ποικιλίες, σε όλα τα φυτά.

103g τρίμμα που μπήκε κατάψυξη για να το περάσω μετά από σιτα και να βγάλω όσο kief μπορώ από εκεί και τα υπόλοιπα θα τα κρατήσω για να στρίβω και αντί καπνού θα βάζω τα φύλλα. Έχω δοκιμάσει τυποποιημένο από Αρκαδία και από Αμστερνταμ και ήταν λίγο καλύτερη εμπειρία από ότι να στρίψω με καπνό.

Θα κρατήσω λίγο για τσάι, που λογικά θα θέλει αποκαρβοξυλιωση αλλά δεν το έχω ψάξει περαιτέρω.
Τα ξυλαράκια θα δοκιμάσω να τα κάνω λικέρ που είχα δει παλιότερα σε βίντεο ότι γίνεται.
Το kief θα γίνει σοκολάτα αισίως, και κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα θα κανω λαδι ή βούτυρο κανναβης, ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Ενημερωση για τα παράγωγα σε διαφορετικό νήμα χωριστά. Μόλις τελειώσω με το cure και έχω 100% ολοκληρωμένη άποψη για τα χορταρικά μου θα σας γράψω και εδώ ένα συνολικό review σεντόνι για να κλείσει το θέμα  Big Grin

Υ.γ. Σε περίπτωση που μπορείς να απαντήσεις για τα grove bags που ρωταω παραπάνω, θα περιμένω απάντηση σου στα σχόλια οποίος κι αν εισαι...
Joint Pass
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Φωτοπεριόδου διπλό ταμπλό - από Galaxiarchus G - 02-05-2023, 13:47

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)