[Indoor] 2 καλλιέργειες σε coco με Led σε 0.60 τέντα
#5
κλείσαμε την πρώτη βδομάδα σε 12ωρο σήμερα  Cool

και από οτι βλέπω το γούσταρε η κόρη...και άρχισε σιγά σιγά να μου υπόσχεται οτι θα μου τα κάνει τα κέφια  :d

από οτι βλέπω θα μπει και αρκετά πιο γρήγορα στην ανθοφορία...λόγω ηλικίας (έχει δείξει φύλο εδώ και βδομάδες)


   

τώρα για αυτά που λέγαμε.....όταν λέω βάζω ένα φυτό για να "παίξω"....εννοώ ότι όταν έχω ενα φυτό μπορώ να ασχοληθώ σχολαστικά..και τέλειομανιακά  :d μαζί του ....που σε 4 ή 5 φυτά είναι πολύ δύσκολο...θέλει χρόνο...και βαριέμαι :p

το παιχνίδι μου λοιπόν σε αυτό το φυτό ήταν να ακολουθήσω εν μέρει τις οδηγίες αυτού του τυπά για καλλιέργεια σε coco
https://www.cocoforcannabis.com/how-to-p...coco-coir/

το υπόστρωμα είναι τούμπανο...το coco έχει περλίτη...ξεκινάει απο 50-50% στον πυθμένα....και όσο ανεβαίνει φτάνει στο 0% στην επιφάνεια...με αποτέλεσμα να στεγνώνει ομοιόμορφα στην ανάπτυξη...χωρίς να στεγνώσει ποτέ εντελώς

το coco ειχε προετοιμαστεί μέρες πριν την μεταφύτευση...με calmag και τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά...έτσι ώστε να μην χρειάζεται να το πνίξω στο νερό χειμωνιάτικα ή να το αφήνω ατάιστο λόγο της μειωμένης εξάτμισης λόγο χαμηλής θερμοκρασίας

έκανα και άλλα τελειομανιακά...υπερυψωμένη η πάνινη...φανακι να φυσά από κάτω...regen-a-root για υδροπονία κλπ

για αυτό όταν λέω εγώ οτι στο επίπεδο του υποστρώματος δεν υπάρχει κλείδωμα...τότε δεν υπάρχει  :d



κοιτάζοντας κάτω...ξέχασα πάλι τα πάνω...κάθε φορά έτσι την πατάω...αντί να αρχίσω με τα φώτα τέρμα επάνω....και βλέποντας το φυτό και κατεβάζοντας... ανάλογα τι μου λένε τα φύλλα λίγο πριν κλείσουν τα φώτα....το κάνω αντίστροφα Rolleyes

λίγο η ένταση των cob (40-45000 lux από 70cm στις κορφές)...λίγο το μειωμένο co2 λόγο κλεισούρας χειμώνα....την στρέσαρα την κοπέλα....και το χειρότερο λάθος ότι παρερμήνευσα τα καψίματα στις μύτες των φύλλων σαν υπέρλίπανση

μέτα είδα οτι το στρες φωτός εκτός από χλωρίωση στα φύλλα...κόκκινους μίσχους...έχει και κάψιμο στις μύτες...φάνηκε βέβαια όταν μέτρησα πρώτη φορά απόνερα...και το ppm ήταν μόλις 400 και τα 200 από το νερό που έριξα

αλλα ήταν αργά...εκτός απο το στρες...της έκοψα το φαγητό και λιμοκτονούσε το κορίτσι...αλλά δεν έχει φωνή να μου το πει  :p

αυτήν την βδομάδα άναψα και τα ντίσκο κόκκινα....δεν προσθέτουν ένταση εκεί ψηλά που είναι...αλλά γλύκαναν το φάσμα αρκετά... φάνηκε στα φύλλα (πλάτυναν) και σήμερα που την είδα τέντωσε κιόλας...

το φαγητό πήγε ως εξής....κάθε μέρα πότισμα μέχρι να έχει απόνερα...μέτρημα τα ppm στα απόνερα με σκοπό να μένουν σταθερά..
απο συστατικά...ούλα μαζί τα ίδια κάθε μέρα...σε συνολική αναλογία 700-800ppm...και ph 5.7-5.8...αυτήν την βδομάδα θα ανέβω ppm...το τι πως και γιατί...τα εξηγεί ο τυπάς στον σύνδεσμο παρακάτω...μην τα ξανά γράφω  Shy
https://www.cocoforcannabis.com/principl...abis-coco/
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Φώτο από Καλλιέργειες (prive) - από sig-p420 - 08-04-2020, 13:04

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)