[Indoor] 2 καλλιέργειες σε coco με Led σε 0.60 τέντα
#16
5 εβδομάδες σε 12ωρο σήμερα  το φυτάκι  Smile

ακόμα τέντωνε αυτή την βδομάδα....τώρα μάλλον σταμάτησε και θα αρχίσει να παχαίνει

το τσίτωσα λίγο στο φαΐ...στα 1200ppm....αλλά το φοβάμαι μην καεί...είναι και φενο με περισσότερο σατιβα καθώς φαίνεται

τώρα με το πότισμα...την έχω βρει με το ταψί  :p

το κόλπο είναι να μην στεγνώνει το coco καθόλου....με το που στεγνώσει τα ppm εκτοξεύονται προς τα πάνω

στην φάση που είμαι το πάω ως έξεις....

ξεκινάμε πχ... με πότισμα από το βράδυ με το που ανοίγουν τα φώτα...θα ρίξω πάνω απο 1.5 λίτρα νερό...πάντα από πάνω...με ppm 1200 και ph 5.7....η γλάστρα θα κρατήσει 0.5 λίτρα και το υπόλοιπο 1 λίτρο θα βγει από κάτω στο ταψί..

αυτό τώρα το μετράω ξανά εκεί στο ταψί ppm και ph...και το λογικό ειναι να τα βρω πιο πάνω...συνήθως..1500-1600 & 6,2-6,3
ρίχνω λίγο νερό στο ταψί να κατέβουν τα ppm στα 1400...και κατεβάζω το ph στο 5.9....

έτσι έχω φρέσκο νεράκι στην γλάστρα με ρυθμισμένο ph και ppm...το ίδιο και στο ταψί...να πίνει άνετα μέχρι το πρωί

το πρωί τώρα πριν κλείσουν τα φώτα θα ποτίσω ξανά...πάλι με ppm 1200 & ph 5.7..(το νερό στο ταψί φυσικά το έχει πιει)
αν έχω υπολογίσει σωστά υγρασία-θερμοκρασία και έχω ρίξει τη σωστή ποσότητα το βράδυ...το πρωί θα πάρει πάλι μόλις 0.5 λίτρα νερό....όπως και να έχει θα ρίξω τόσο όσο να τρέξει 200ml από κάτω...

τώρα αυτό...τα 200ml...μερικές φορές το τραβάω με μια σύριγγα...το μετράω και μετά το πετάω (σε γλάστρες στο μπαλκόνι)
...άλλες το ξανά ρυθμίζω και το αφήνω στο ταψί....άλλες δεν κάνω τίποτα....μέχρι το βράδυ πάντως εξαφανίζεται και αυτό  :d

το βράδυ πάλι το ίδιο...


   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Green Crack - ημερολογιο καλλιεργειας - από sig-p420 - 06-05-2020, 16:08

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)